Přeskočit na obsah

Workshop geoinformatiky na UK v Praze

Opět další Praha, ale tentokráte zaměřena pro odborníky na zeměpis, tedy letošní maturanty z tohoto krásného předmětu. Naše putování jsme zahájili v úterý

23. 1. 2024 v brzkých odpoledních hodinách. Cesta vlakem nám i přes drobné zpoždění utekla celkem rychle a my jsme se tak v úterní podvečer ocitli na nádraží našeho hlavního města. Následoval přesun na ubytování – koleje, které nám zařídila Univerzita Karlova zcela zadarmo. Byli jsme velmi mile překvapeni, když se ukázalo, že pokoje jsou dokonce “hotelové” a v slušném stavu. Vzhledem k tomu, že se blížila doba večeře a hlad samotný nás docela přemáhal, tak se páni profesoři nakonec rozhodli pro volný večerní program, který jsme všichni s velkou radostí kvitovali.

Na druhý den byl sraz domluvený u recepce místních kolejí, odkud jsme zamířili nejprve na rychlou svačinku do Lidlu a následně na náš hlavní program tohoto výletu – workshop na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Zde nás v devět hodin uvítal Dc. Štych, který nám objasnil, v čem všem si tento den rozšíříme své znalosti a obzory. Po docela rozsáhlém výkladu jsme vystoupali až do nejvyššího patra této budovy, kde se nacházela počítačová učebna a právě zde jsme strávili většinu času. Zdejší lektoři nám ukázali, jak si vytvořit své vlastní mapy, jak je upravit k dokonalosti i jak je následně sdílet ve veřejném prostoru. Jejich velkou pohostinnost nám dokázali připravenými svačinkami v době přestávek, které jsme vřele uvítali. V obědové pauze byla možnost navštívit nedalekou menzu, kde si každý vybral oběd dle svých preferencí. Po návratu z menzy bylo kromě samotných map lehce nastíněno i téma dálkového průzkumu Země a jeho využití v praxi. Avšak vzhledem k tomu, že to byl už náš poslední odpolední blok, tak naše nadšení a zájem pomalu uvadaly. Vše jsme ale nakonec zvládli na výbornou, zdokumentovali naši přítomnost jednou závěrečnou fotečkou a vydali se na cestu domů.

I přes naši únavu v cíli jsme celý workshop shledali velmi zajímavým a užitečným a kdoví, kdy se nám nově získané dovednosti v oblasti geoinformatiky budou v životě hodit.

Za všechny zúčastněné zeměpisné seminárníky bych chtěla poděkovat pánům profesorům Hlaváčovi i Dostalovi, kteří vše perfektně zorganizovali a oživili tak naši výuku v nelehkém období maturitního ročníku. Děkujeme.

Mariana Margetíková, 4.B