Přeskočit na obsah

Studenti legionáři

Dne 22. 10. 2018, tedy trochu v předstihu, ale přesto u příležitosti stoletého výročí vzniku naší republiky jsme byli svědky významného odhalení pamětní desky dvou absolventů našeho gymnázia a současně legionářů, jejichž život uhasl v Rusku.

Vše proběhlo vlastně díky spolupráci se Státním okresním archivem města Uherské Hradiště, konkrétně s panem ředitelem Čoupkem, který nás upozornil, že by se zde měla nacházet pamětní deska věnovaná legionářům a současně dvěma studentům GUH. Doslova z prachu naší půdy byla deska vytažena, z nařízení pana ředitele opravena a 22. 10. znovu odhalena. Proč znovu? Podle písemných záznamů v kronice města je známo, že byla poprvé slavnostně odhalena v září roku 1938 a máme o tom i písemný záznam ze zdejších novin. Další putování desky není úplně jasné. Víme, že byla znovu odhalena v roce 1945, ale kdy a jak se dostala na půdu našeho gymnázia, není zatím přesně zjištěno.

Oba dva legionáři nejdříve narukovali k rakouské armádě, pan Vlastimil Matura opouštěl poslední ročník gymnázia bez možnosti odmaturovat. Již v roce 1916 padl v Rusku do zajetí, v roce 1917 přešel k legiím a 9. 8. 1918 padl v boji u ruského města Bugulmy (západně od Ufy a od Čeljabinsku) jako nadporučík 9. pluku. Bohužel se zatím nepodařilo vypátrat žijící příbuzné tohoto statečného muže. Možná že žijí na Slovensku, ale zatím to není potvrzeno.

Druhým legionářem je pan Petr Möller, který na zdejším gymnáziu odmaturoval s vyznamenáním, studoval v Praze na VŠ latinu a řečtinu. I on narukoval jako student do rakouské armády. Do zajetí padl 20. 7. 1916 (Berestečko – oblast Volyně na Ukrajině). Ve stejném roce jako Matura 1917 již bojoval v legiích a zemřel opravdu nešťastně 27. 10 1918 na následky zranění v boji u železniční stanice Laja na Urale (severně od Jekatěrinburgu). Jeho smrt byla tragická v tom, že byl jen lehce zraněn (průstřel ruky), ale protože trpěl zřejmě vrozenou krvácivostí, zemřel. In memoriam byl povýšen na kapitána.

Postava kapitána Möllera je zajímavá i tím, že jsme mohli k odhalení desky pozvat i jeho žijící příbuzné, kteří nám velice ochotně poskytli všechny materiály související s touto pamětní deskou i osudem pana kapitána. Děkujeme tedy panu Ing. Petru Möllerovi a paní učitelce Dagmar Čechmánkové za jejich ochotu.

Marta Bříštělová
foto: Lukáš Psík