Přeskočit na obsah

Simulace Evropského parlamentu

Ve dnech 11. a 12. listopadu jsem se já se svými spolužáky Markétou Macháňovou (3.B) a Františkem Procházkou (6.OB) mohl vydat do našeho hlavního města a zúčastnit se tak Simulace Evropského parlamentu pořádanou Mladými demokraty, která se uskutečnila v prostorách Senátu ČR.

Během našeho pobytu v Praze jsme se zúčastnili přednášky, která se zabývá fungováním EU jako takové. Hned poté jsme se rozeběhli do svých frakcí, kde jsme prodiskutovali naše cíle, kterých chceme v následujících dvou dnech dosáhnout a zároveň jsme si zvolili předsednictvo, jež nás bude reprezentovat. Po tomto úvodu začala ta pravá práce poslance. Začali jsme tedy simulovat jednání ve výborech pro životní prostředí, občanskoprávní spory a unijní financování, kde jsme se skrze zastupování různých názorů voličů snažili najít kompromis. Výsledek naší tvrdé píle jsme pak prezentovali další den na plenárním jednání Evropského parlamentu, kde jsme byli svědky několikahodinové živé diskuze a naplno poznali, co naši praví zastupitelé v Parlamentu každý měsíc zažívají. Důležitým bodem programu, který jsem ještě nezmínil, bylo setkání s europoslanci Mikulášem Peksou a Jiřím Pospíšilem, kteří na naše dotazy odpovídali s takovou horlivostí až jsme se dostali do časového skluzu. Každopádně tento bod programu všichni tři shledáváme jako ten nejlepší.

Kdybych měl tyto dva dny tedy nějak zhodnotit, řekl bych, že to byli dny, které nás toho spoustu naučili. Získali jsme jak vhled do života europoslanců, tak spoustu nových přátel napříč republikou se stejným zájmem. Celou akci jsme si tudíž náramně užili.

Jakub Jahoda, 3.A