Přeskočit na obsah

Překladatelská soutěž – školní kolo

Začátkem listopadu proběhlo i na našem gymnáziu znovu po roce školní kolo překladatelské soutěže, kterou již po několikáté pořádá Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.  Studenti měli za úkol během dvou hodin přeložit z cizího jazyka do češtiny dva krátké texty. Nejvíce účastníků zaznamenala verze anglická, ale zúčastnili se také studenti němčiny, francouzštiny a španělštiny. V každém jazyce se překládali jiné texty. Studenti si museli poradit jak s populárně-vědeckými články, tak s beletrií. Výsledný překlad do češtiny pak musel být správný nejen po stránce faktické, ale také po stránce jazykové, měl být čtivý a odpovídat zadanému žánru.  

Vyhodnocení proběhlo na konci měsíce. V každém jazyce mohli dva studenti postoupit do univerzitního (celostátního) kola. V anglickém jazyce si z šestnácti studentů s překlady nejlépe poradili Vojtěch Zimčík (8.OA) a Ondřej Bobek (6.OB). Ve francouzštině do dalšího kola postoupila Daniela Černušková (7.OA), která byla sice jediná, ale svým překladem přesvědčila o svých schopnostech. Ze čtyř němčinářů postoupila díky svému výkonu Andrea Hnátková (8.OA) a za španělštinu, kde se do soutěže pustily tři dívky, pojedou do Olomouce naši školu reprezentovat Veronika Náplavová a Michaela Tomášová (obě z 3.C). 

Všem studentům, kteří se nebáli si na chvíli vyzkoušet překladatelské řemeslo děkujeme za účast a postupujícím přejeme hodně štěstí a sil v louskání překladatelských oříšků. 

Za vedoucí předmětových jazykových komisí, Zuzana Dudová