Přeskočit na obsah

Pietní akt v Malé terezínské pevnosti

Od roku 2014 se 51 studentů z Gymnázia Uherské Hradiště každoročně účastní v doprovodu paní profesorky Polákové pietního aktu v Malé terezínské pevnosti, aby si společně připomněli jednu z posledních lidských tragédií před koncem druhé světové války.

V letošním roce se ho již podruhé zúčastnily třídy 6.OA a 2.D. Odjezd v brzkých ranních hodinách byl sice krušný a po cestě jsme málem ztratili dvojici studentů, ale o půl deváté jsme všichni pohromadě vycházeli z autobusu v oblecích a šatech a naše kroky vedly na popraviště, stejně jako před 78 lety tam vedly kroky 51 mladých lidí, kteří se odtud narozdíl od nás už nikdy nevrátili.

Samotný pietní akt letos moderovala studentka třídy 6.OA, Anna Pindurová, kterou doplnil projevem za všechny přítomné studenty Jan Jakub Šipka z 2.D, který řekl:

„Jsme zde, abychom projevili úctu těm, kteří zde dne 2. května 1945 vydechli naposled. Děkujeme vám za vaše dědictví a za vaše nezlomné vlastenectví. Vaše odvaha postavit se proti destruktivní myšlence nadřazenosti a zbrojení proti lidskosti si zaslouží naši upřímnou úctu. Ctíme vaši památku!

V tomto zrychleném světě je důležité, abychom se zastavili a uvědomili si hodnotu naší minulosti a statečnosti našich předchůdců. Pouze tak můžeme být plně vděční za to, co máme, a být připraveni chránit a udržovat jejich odkaz. Važme si jejich oběti a jejich lásky k vlasti. Je to naše povinnost a myslím, že i naše hrdost.

Děkuji vám.“

Opět jsme také měli tu čest, setkat se s předsedou Senátu Parlamentu České republiky, panem Milošem Vystrčilem, jehož projev nás velmi obohatil. Nejvíce nás však dojala slova paní profesorky Polákové, která se pietního aktu letos účastnila sice podeváté, ale bohužel naposledy.

Vše se vydařilo na výbornou, a tak jsme si v odpoledních hodinách mohli užít komentovanou prohlídku s průvodcem a někteří šťastlivci se dokonce probojovali i na fotku se samotným panem prezidentem 🙂

Po náročném horkém dni, který zakončil vydatný májový déšť, jsme se ve večerních hodinách vrátili zpátky do Uherského Hradiště. Jsme plní nezapomenutelných zážitků a už teď nám chybí Komenský, prásknutí dveřmi a letící klíče.

Anna Pindurová, 6.OA