Přeskočit na obsah

Od Velké Moravy po první republiku aneb Exkurze do Mikulčic a Hodonína

Tatíček Masaryk. Asi každý tuto slavnou osobnost zná a její jméno nejednou slyšel ve škole. Ne každý už však ví, že tento přídomek nemohl vystát, ba že jej přímo nesnášel. Přesně to a mnoho dalšího jsme se dozvěděli v hodonínském muzeu, věnovaném tomuto velikánovi, který se mimo jiné zasloužil o vznik samostatného Československa. Jaké měl Masaryk známky? Jaké bylo jeho dětství nebo pohled na svět? Na to všechno už teď známe odpověď.

Ještě než jsme vlastně stihli všechny ty informace vstřebat, už jsme zase vystupovali z autobusu, tentokrát na místě slovanského hradiska v Mikulčicích, a poznávání mohlo pokračovat. Osvěžili jsme si vědomosti o Velké Moravě, jež samozřejmě bezpečně známe z hodin dějepisu, a doplnili je dalšími zajímavostmi. Teď už třeba víme, že za Velké Moravy vařili pivo, které bylo tak husté, že se muselo jíst lžičkou, nebo že po řece to na slovanských dubových člunech monoxylech trvalo do Starého Města 15 hodin, a celkově jsme trochu více nakoukli do života lidí v 9. století. Prohlídka archeologických vykopávek, nálezů od zbraní přes nádoby až po šperky, procházka po areálu s vyznačenými základy desíti kamenných kostelů (těch zjevně není nikdy dost) a jednoho paláce a nakonec i rozhled z kovové rozhledny nám rychle uběhly a po všemi oblíbeném společném focení jsme se mohli vydat na zpáteční cestu.

Tím byla naše exkurze u konce a my jen můžeme děkovat paním profesorkám Hladišové a Kunovjánkové a pánům profesorům Koláři a Sentlovi, že se nás rozhodli vzdělávat i mimo školní lavice. Všem přejeme krásné prázdniny, a pokud byste hledali tip na výlet, muzeum v Hodoníně a hradisko v Mikulčicích jsou rozhodně dobrá volba.

6.OA