Přeskočit na obsah

Moderně dějepisná exkurze

My, tedy studenti Dějepisného semináře a Semináře moderních dějin, jsme se vypravili 4. 11. v 7:42 na společnou moderně historickou exkurzi pod dozorem profesorů Michala Koláře a Lubomíra Berky. Z Uherského Hradiště jsme jeli do Starého Města, ze Starého Města do Otrokovic a z Otrokovic na „Zlín střed“, ze kterého jsme nakonec pokračovali na poslední spoj, kterým byla pojízdná výtahová kancelář.

Poslední zmíněný údaj je natolik netradiční, že už možná tušíte, jaký kurz naše exkurze nabrala. Vydali jsme se do Baťovského Zlína, ve kterém jsme navštívili jak „mrakodrap“, na jehož střechu nás vyvezla již zmíněná pojízdná kancelář a který nechali Baťovi postavit pro svou firmu Baťa, ale také muzeum, ve kterém jsme kromě neskutečně širokého a kreativního sortimentu bot narazili i na filmovou sekci firmy Baťa, kde byl uveden mimo jiné i oscarový režisér Elmar Klos, bývalý student našeho gymnázia.

V muzeu nám výklad paní průvodkyně s pomocí strojů, filmu či obuvi zpřítomnil celou historii firmy Baťa. Pochopili jsme, že jako každý, i Baťové museli začínat od nuly, dokonce se chvíli pohybovali i v dluzích. Ale nesmírně vynalézavými nápady, pracovitostí a výdrží se vypracovali až ke statusu mezinárodně uznávané obuvní značky. Jejich velikost a přesah firmy nezůstává jen za zdmi muzea, ale projevuje se na první pohled i na samotném městě. Zlín si totiž dodnes uchovává svou Baťovskou podobu, čímž se potvrzuje nadčasový rozměr Baťovského uvažování, který se ani po tolika letech stále nestal minulostí.

Šimon Gogola, 8.OB