Přeskočit na obsah

Lingvistická olympiáda

Už podruhé se naše škola zapojila do České lingvistické olympiády, kterou pořádá Filozofická fakulta ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy.

A co účast v této olympiádě obnáší? Pro úspěšné vyřešení úloh je potřeba se pořádně zamyslet a pochopit, jak fungují nejrůznější jazykové jevy ve více či méně exotických jazycích. V úlohách se tak můžete setkat s arabštinou, čínštinou, ale i starou chetitštinou či jazyky, které dnes používá už jen hrstka mluvčích. Popisované jazyky není třeba znát, všechny údaje potřebné k vyřešení úloh jsou v nich obsažené.

Obecně pak svým zaměřením ČLO spojuje různé prvky lingvistiky, informatiky a matematiky, zajímavá je tedy pro studenty se zájmem o řadu rozdílných oborů. Pokud vás tyto informace zaujaly, podívejte se, s čím zápolili účastníci letošního ročníku – zadaní – a můžete roztočit své mozkové závity třeba příští rok.

Z dvacítky účastníků se s úkoly v gáwríjštině, lugandštině či sundském písmu nejlépe vypořádali Jiří Blaha (7OA) – 1. místo a postup do regionálního kola, Amálie Švehlová (7OA) – 2. místo a Filip Oliva (3.C) – 3. místo. Blahopřejeme a děkujeme všem, kteří se nebáli to zkusit.

Kateřina Kuncová