Přeskočit na obsah

Kurz Jak se co dělá

Sešli jsme se ve velmi komorním počtu, ale možná o to hlouběji jsme mohli nahlédnout do tajů tří řemesel. Nejdříve jsme se vydali do sklárny ve Strání – Květné. Jejími zákoutími nás provedl zkušený sklář a odvážlivci si mohli vyzkoušet foukání skla.

Druhý den jsme jeli vlakem do Hradčovic, odkud jsme po svých vyrazili do Drslavic a tam navštívili výrobnu svíček Lima. Provázel nás pan majitel a ukázal nám spoustu věcí – od strojové výroby hřbitovních svící či knotů po ruční zdobení dekorativních svíček.

Ve středu jsme se šli „ohřát“ do Čertovy kovárny v Podolí, kde jsme měli možnost vidět práci uměleckého kováře a někteří (tentokrát včetně mě :-)) si i otestovali, jak pádnou mají ruku při kování kovářského hřebíku. A není to nic snadného!

Cílem tohoto kurzu bylo, aby se studenti něčemu novému přiučili a uvědomili si, že „živit se rukama“ není nic jednoduchého a vyžaduje to nejen zručnost, ale také mnohé znalosti a spoustu zkušeností. Myslím, že tento cíl se naplnil a naše exkurze se opravdu vydařily.

Eva Čoupková