Ve dnech 3.–5. listopadu se v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Masarykovy konala 49. konference o výzkumu proměnných hvězd. Úvodní přednáška o exoplanetách patřila nejznámějšímu českému astronomovi – profesoru Jiřímu Grygarovi. Představil historii pozorování a výzkumu planet, které obíhají mimo naši sluneční soustavu.
Následně jsem já otevřel posterovou sekci, jejíž hlavní náplní bylo měření jasnosti supernovy SN 2014J a která vznikla ve spolupráci s RNDr. Janem Štroblou. Poté se představil Filip Walter, který byl následujícího dne oceněn jako Proměnkář roku 2017.
Druhý den byl zahájen představením dvou vesmírných teleskopů (TESS a OGLE), o nichž mluvil profesor Zdeněk Mikulášek, náš nejstarší pozorovatel proměnných hvězd. Po obědě následovala přednáška doktora Martina Jelínka a Filipa Novotného, který dělá stáž paralelně se mnou. Tito představili svou metodu hledání proměnných hvězd.
Závěr dne patřil plenární schůzi Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti (SPHE ČAS), kde se kromě informací o stavu rozpočtu a o činnostech a udělení ceny Proměnář roku 2017 hlavně diskutoval vzhled současných internetových stránek a jejich zlepšení do budoucna.
Konference byla skvělá a určitě se zúčastním i jejího již jubilejního ročníku.
Filip Oliva