Přeskočit na obsah

Konference Pražského studentského summitu

Pražský studentský summit (PSS) je akce, která má na naší škole dlouhou historii. První delegace z GUH se sem vypravila už v roce 2011. Od té doby se každý rok se na naší škole alespoň jeden účastník této akce vždy našel. Pro mě samotného byl toto také již 3. ročník.

Summit nabízí delegátům tři modely: OSN, NATO a EU. Model OSN je určen středoškolákům a jedná se zde v češtině. Účastníci jsou zde rozděleni do vybraných orgánů OSN, v nichž zastupují stanoviska svého státu v rozmanitých bodech agendy. Model NATO je v principu totožný, jen zde žádné další orgány nejsou, a hlavně účastníci jednají v angličtině. Model EU je určen pro vysoké školy, a tak jej rozvádět nebudu.

Letos z naší školy byli dva delegáti Dominikánské republiky v OSN. Markéta Macháňová ve výboru pro politické otázky a dekolonizaci (SOCHUM) a Jakub Jahoda v úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC). Dále já jako delegát Švýcarska v OSN za ekonomický a finanční výbor (ECOFIN), Michal Konečný za Luxembourg v NATO a Adéla Varšíková za Albánii taktéž v NATO.

Během pěti přípravných setkání od října do února na půdě VŠE v Praze jsme se připravovali na závěrečnou konferenci, která se konala od čtvrtka 24. 3. do neděle 27. 3. v Kongresovém centru Praha.

Samotná konference byla zahájena ve čtvrtek večer v prostorách Pražské křižovatky, na které proběhla mj. debata předsedy zahraničního výboru Senátu PČR Pavla Fischera, soudkyně tribunálu v Libanonu Ivany Hrdličkové a bývalého delegáta summitu a nynějšího ministra zahraničí Jana Lipavského. Ten mimochodem ve svých delegátských letech navštěvoval svůj orgán s jiným bývalým ministrem zahraničních věcí Jakubem Kulhánkem.

Po skončení debaty pro nás byl v prostorech křižovatky přichystán raut.

Od pátku do neděle, vždy 9:00–18:00 pak probíhalo v jednotlivých orgánech jednání. Během něj vznikla velká spousta rezolucí, slovy pravého delegáta, jednání byla velmi „fertilní.“

Malinko odlišný byl nedělní program, kdy jsme jednali o mimořádném bodu agendy, pirátských operacích v Kolumbii a Venezuele. Poté se na toto téma konalo také mimořádné jednání Valného shromáždění OSN (UNGA). V tom se podařilo ve velmi krátkém čase schválit rezoluci, která kritickou situaci alespoň částečně řešila.

Po coffee breaku se s námi v hlavním sále KCP Praha už jen dojemně rozloučil přípravný tým, který se z podstatné části loučí také s celým Summitem. Tím skončily tři dny plné zábavy, nových vědomostí, přátel a skvělé atmosféry.

Adam Zimčík