Přeskočit na obsah

Jak se co dělá

Karel Čapek představil v knize Jak se co dělá zákulisí a vznik filmu, novin a divadelní hry. My jsme ve stejnojmenném červnovém kurzu nahlédli pod pokličku různých profesí. Necelá třicítka primánů a sekundánů v doprovodu Ester Maternové a Evy Čoupkové se v pondělí vydala do Květné, kde mohli obdivovat zručnost místních sklářů a odkud si pak každý odnesl i skleničku či malou vázu. 

V úterý jsme vyrazili vlakem do Hradčovic a odtud procházkou do Drslavic, kde jsme navštívili místní podnik Lima, výrobnu svíček. Příjemný pan majitel nám ukázal všechny stroje i fáze výroby, dozvěděli jsme se, jak se vypracoval od ručního vyrábění svíček doma v garáži po velkou halu s několika zaměstnanci, a nakonec jsme si všichni nabarvili vlastní svíčku.

Poslední den jsme strávili v Uherském Hradišti, a to nejdříve na hasičské stanici, kde nás ochotný pan hasič seznámil s obsahem jednotlivých vozidel a funkcí nesčetných přístrojů, nářadí a vychytávek, které se v nich skrývají. Poslechli jsme si také (kupodivu velmi libě znějící) alarm signalizující výjezd k zásahu, někteří okusili i tíhu hasičské výstroje. Od hasičů jsme zamířili do Slováckého divadla a s milou paní průvodkyní prozkoumali zákulisí, viděli jsme, kde se šijí a ukládají kostýmy, prohlédli si vlásenkárnu, vyzkoušeli paruky a pro mnohé bylo zážitkem i to, že se mohli povozit na otočné části jeviště.

Cílem těchto tří dnů bylo vykročit ze školního prostředí a podívat se na něco jiného, zjistit, jak pracují lidé v různých odvětvích, ale také jak vznikají výrobky pod rukama zručných řemeslníků či pomocí složitých strojů. Určitě si budeme více vážit všeho, co nás obklopuje a co mnohdy považujeme za samozřejmost, když si uvědomíme, jaká práce za tím stojí.