Přeskočit na obsah

Frankofonie

Francouzštináři v sekundě B se letos pustili do nového projektu za účelem blíže poznat francouzsky hovořící regiony v Evropě i ve světě. Společně jsme připravili pohlednice a plakáty představující naši školu, naše město a naši republiku. Vytvořené materiály jsme postupně rozeslali doslova do všech koutů světa.

Postupně jsme v průběhu pololetí dostávali podobné pohlednice a prezentace od našich frankofonních spřátelených škol. Objevili jsme několik francouzských regionů a měst od Normandie, Lille či Rouenu po Burgundsko a Akvitánii. Navázali jsme kontakt s frankofonní třídou v Portugalsku a nahlédli do školní třídy v Sénégalu. A mnohá další zámořská místa nás ještě čekají.

Ne všechny školy vzdělávají studenty, kteří si mohou dovolit poslat pohlednici do zahraničí, proto některé výměny proběhly formou elektronickou. To dodalo našemu poznávání frankofonního světa silně sociální rozměr. Právě po kontaktu se školou v senegalském Saint-Louis jsme si nejlépe uvědomili mimořádné možnosti a vybavení, jaké naši studenti při studiu mají.

A co mají všichni tito žáci společného? Francouzštinu. Prostředek k objevování kultur celého světa v plné kráse a rozmanitosti.

Jsem ráda, pokud se mi díky této korespondenci podařilo studentům ukázat, že francouzština je stále hojně užívaným jazykem po celém světě a že se nám námaha při jejím studiu rozhodně vyplatí.

Mgr. Ester Maternová