Přeskočit na obsah

ERASMUS+: Grand finále v Bulharsku

Víkendová noc teprve předávala svou vládu neděli 11. března 2018, když se pětice studentů 3.A spolu s prof. Staškovou a prof. Duškem vydávala na vídeňské letiště. Konečnou destinací bylo tentokrát hlavní město Bulharska – Sofie. Právě tam se konalo šesté, a tedy závěrečné setkání partnerů mezinárodního projektu Erasmus+ s názvem „Local Health for Global Health: Care & Share“. Na projektu již třetím rokem spolupracuje naše škola s pěticí středních škol z Portugalska, Estonska, Maďarska, Chorvatska a Bulharska. Po příletu si nás ihned „rozebrali“ naši hostitelé, s nimiž jsme strávili zbytek víkendu. Sofie nás přivítala sluncem prohřátou náručí, což nám po výjimečně mrazivém týdnu u nás přišlo více než vhod.

V pondělí ráno začal náš oficiální program ve škole. Jako na každém mítinku proběhly nejprve „ice-breaking“ aktivity, ve kterých jsme se vzájemně představili a něco málo se o každém dozvěděli. Poté jsme všichni prezentovali své školy, města a regiony, odkud pocházíme. Následoval oblíbený Erasmus Day, s ochutnávkou tradičních produktů zapojených zemí. Celý odpolední program vyplnila prohlídka středu města spojená s návštěvou historických památek. Role průvodců se ujali studenti hostitelského gymnázia. Nejvíce se nám líbila katedrála sv. Alexandra Něvského a vykopávky z dob, kdy římské impérium sahalo až po Balkán.

V úterý jsme krátce po sedmé ráno vyrazili do pohoří Rila a Rilského kláštera, který je nejvýznamnějším pravoslavným klášterem v Bulharsku. Po asi dvouhodinové cestě jsme dorazili na místo, ale bohužel jsme byli přivítáni vydatným deštěm. Déšť nám značně změnil původní plány. Po prohlídce kláštera jsme zamířili do místní restaurace, kde jsme k obědu dostali výborného pstruha a po chvíli zaslouženého odpočinku jsme se vydali zpět do hlavního města.

Středa se nesla v duchu poznání a relaxace. Vydali jsme se do města Velingrad, známého díky termálním lázním. V lázních jsme absolvovali odbornou přednášku o specifických léčebných účincích termálních vod, balneoterapie a rehabilitační medicíny. Po výtečném obědě jsme dostali šanci vyzkoušet na vlastní kůži některé z rehabilitačních technik a zároveň využít vybavení AquatoniK balneo komplexu ke sportování v termálních bazénech.

Čtvrtek byl dnem posledního výjezdu mimo Sofii. Mířili jsme do nejstaršího města Bulharska, Plovdivu. Společně s průvodkyní jsme měli možnost projít si jeho nejstarší část, která je z velké části pěkně zrekonstruovaná. Součástí prohlídky byla mj. návštěva lékárny z přelomu 18. a 19. století, kde jsme se seznámili s tím, jak se připravovaly léky v té době. Zajímavou zastávkou byla také návštěva vykopávek římského stadionu, obohacená 3D projekcí sportovních zápolení v době starověkého Říma.

Vyvrcholením projektového setkání byl páteční program ve škole. Nejprve všechny týmy prezentovaly své nápady na zlepšení životního stylu. Poté jsme ve smíšených skupinách vytvářili brožury, týkající se různých aspektů zdraví.  Následoval eTwinningový projekt a závěrečná debata. Týdenní program završila večerní rozlučková oslava…

Epilog: Tak končí jeden z úspěšných mezinárodních projektů GUH. Jaký vlastně byl? Snad nejlépe ho vystihují pocity zapojených studentů:

„Když jsem se v září 2015 dozvěděla, že ve třeťáku pojedu do Bulharska, tak to znělo jako NIKDY. A teď jsem tady a září 2015 mi připadá jako před týdnem…“

„Já normálně fakt nebrečím, ale to se nedá…“

„Tohle nebylo naposledy, kdy jsme se potkali. Už jsme domluvení na prázdniny…“

fotogalerie

účastníci zájezdu