Přeskočit na obsah

Den Země – Hostětín

Pojmy jako školní výlet, či Den Země nejsou našim studentům neznámé, proto je blíže nebudu představovat. Jsem tady proto, abych Vám představil seznamování žáků kvart s nedalekou ekologicky směřovanou vesničkou Hostětín, známou mj. pro její každoroční jablečné slavnosti, či projekty šetrné k životnímu prostředí.

Ačkoli bylo do poslední chvíle téměř až napínavé sledovat, zda odjedeme 17. 4. autobusem do těchto míst, a to z důvodu poruchy původně objednávaného autobusu, stalo se tak a my jsme v doprovodu dvou profesorek, které se do autobusu nevešly, vyrazili v 7:45 na čerstvý vzduch podhůří Bílých Karpat.

Tam jsme bez jakýchkoli komplikací o necelých 45 minut později dorazili, a jelikož byl program objednaný až na devátou hodinu, znamenal pro mnohé žrouty necelý půlhodinový rozchod téměř až příkaz pro vytažení veškerých pokrmů, kterými se na cestu obohatili. Pět minut po deváté nastal čas se – chemicky řečeno – separovat.

Zatímco Kvarta B šla jako první poznávat zaniklá řemesla, věnovat se těm přeživším, vyslechnout dva příběhy lidí vyrábějících produkty pod značkou Tradice Bílých Karpat a na závěr si zkusit tvorbu různých ornamentů, v mnoha případech srdíček, v jiných případech mráčků, no a v mém případě kusu vlny vhodného leda na vyhození, šla Kvarta A na více než 90 minut trvající procházku napříč Hostětínem a přilehlým okolím zjistit něco o pojmech, které mnohým do této chvíle byly neznámé – jako příklad použiju kořenovou čističku odpadu, ale zahrnout by se dala i zařízení jako kotelna na biomasu, či pouliční osvětlení neprodukující světelný smog, přispívaje tím ke kvalitnějšímu spánku místních, nebo snad ukázka sušení sadového ovoce pomocí starých technik.

Přibližně v 9:30 se obě skupiny prohodily, aby se jim dostalo rovných informací, a pak ve 12:15 se obě skupiny opět setkaly, nasedly do autobusu a vyjely zpět k místu, ze kterého několik hodin před tím vyrazily.

text a foto: Adam Zimčík, 4.OA