Co se skrývá za sto let starou zkratkou ČTK?

Zkratku ČTK skoro každý někdy viděl či slyšel, málokdo však přesně ví, co se za ní skrývá. Přitom je stejně stará jako republika – 28. října 2018 oslavila sto let.

Práci České tiskové kanceláře – národní tiskové agentury – přijela 23. listopadu na Gymnázium Uherské Hradiště představit šéfredaktorka jejího zpravodajství Radka Matesová Marková, která z našeho města pochází. Na našem gymnáziu maturovala v roce 1992, poté vystudovala politologii na FSV UK.  V ČTK pracuje od roku 1997, působila v domácím i zahraničním zpravodajství, byla zpravodajkou ČTK v Paříži. Po návratu řídila zahraniční redakci ČTK, do letošního ledna byla osm let šéfeditorkou zpravodajství. Letos v únoru se stala šéfredaktorkou.

Její přednáška a debata s ní o (nejen agenturní) žurnalistice byla zároveň pozvánkou na výstavu Okamžiky 100letí, kterou ČTK ve stejný den v Uherském Hradišti zahájila. Průřez jejím bohatým fotoarchivem, který ČTK připravila ke stému výročí založení Československa, bude na Mariánském náměstí k vidění do 8. ledna.