Přeskočit na obsah

Co se skrývá za sto let starou zkratkou ČTK?

Zkratku ČTK skoro každý někdy viděl či slyšel, málokdo však přesně ví, co se za ní skrývá. Přitom je stejně stará jako republika – 28. října 2018 oslavila sto let.

Práci České tiskové kanceláře – národní tiskové agentury – přijela 23. listopadu na Gymnázium Uherské Hradiště představit šéfredaktorka jejího zpravodajství Radka Matesová Marková, která z našeho města pochází. Na našem gymnáziu maturovala v roce 1992, poté vystudovala politologii na FSV UK.  V ČTK pracuje od roku 1997, působila v domácím i zahraničním zpravodajství, byla zpravodajkou ČTK v Paříži. Po návratu řídila zahraniční redakci ČTK, do letošního ledna byla osm let šéfeditorkou zpravodajství. Letos v únoru se stala šéfredaktorkou.

Její přednáška a debata s ní o (nejen agenturní) žurnalistice byla zároveň pozvánkou na výstavu Okamžiky 100letí, kterou ČTK ve stejný den v Uherském Hradišti zahájila. Průřez jejím bohatým fotoarchivem, který ČTK připravila ke stému výročí založení Československa, bude na Mariánském náměstí k vidění do 8. ledna.