Přeskočit na obsah

Azorská mise očima studentek 1.A

Psal se 16. květen 2016, kdy nás pár minut po půlnoci dovezl autobus z Prahy do Uherského Hradiště, kde již na nás čekali naši nejbližší a my vystupovaly s nevěřícným pocitem, že už je to všechno za námi…

Týden, který jsme v rámci projektového setkání strávily na Azorských ostrovech, konkrétně na ostrově Pico, byl plný nejrůznějších zážitků, emocí a dojmů. Tak, jak nás pět holek na začátku odmítalo vysednout z letadla, tak jsme na konci zase odmítaly nasednout a letět zpátky domů. První pocity byly smíšené, většina z nás nevěděla, co od našich hostitelů čekat, což se ale během chvilky změnilo. Zjistily jsme, jak laskaví a přátelští lidé na ostrovech žijí.

Naši portugalští přátelé nám ukázali krásy Pica i sousedních ostrovů Faial a São Jorge. Společně jsme navštívili pro nás exotická sopečná jezera, lávovou jeskyni Gruta das Torres, proslulé vinice zařazené na seznam Světového dědictví UNESCO, nejmladší azorský vulkán Capelinhos, velrybářské muzeum a mnoho dalších míst. Na ostrově São Jorge jsme se mimo jiné vydali na túru po tzv. „fajã“, konkrétně po Fajã dos Cubres a Fajã Caldeira de Santo Cristo. Zážitkem z říše snů bylo pozorování velryb, delfínů a mořských želv na volném oceánu.

Pochopitelně na programu projektových setkání není jen cestování a zábava. Takže když jsme zrovna nepoznávali nová místa, prezentovali jsme ve škole naše prezentace a videa s tématy „Naše škola a město“, „Old days – old ways“, „Pokrok v medicíně“, vybírali jsme nové logo projektu, podíleli jsme se na oblíbené společné akci zvané Erasmus Day nebo zdolávali trať sportovní soutěže, inspirované známou Wipeout (Drtivou porážkou). Součástí programu byly také oslavy Dne Evropy, do nichž se zapojila celá škola.

Na zpáteční cestě jsme měly možnost navštívit úžasný Lisabon. A i když na jeho prohlídku bylo jen jedno odpoledne, tak nám naprosto stačilo, abychom se do něj zamilovaly.

Týden strávený na Picu nás obohatil o hodně zkušeností. Náš třídní profesor nám vždycky říká: „Kdykoliv, kamkoliv, nikoliv s kýmkoliv!“. A nám až teď opravdu došlo, jak moc pravdivá tato zásada je.

Díky projektu Erasmus+ s názvem „Local Health for Global Health: Care & Share“ jsme měly příležitost poznat nová úžasná místa, novou kulturu, ale hlavně nové přátele, se kterými jsme se loučily v objetí, se slzami v očích a kteří nám zůstanou v srdcích už navždy. A za to jsme neuvěřitelně vděčné. Velké díky patří azorským profesorům za skvělý program a celkově za nezapomenutelný týden. Také našemu panu profesoru Duškovi a paní profesorce Kraváčkové, kteří mají na projektu velký podíl, a ten týden s námi si skvěle užili :-). Je nám naprosto jasné, že na těchto devět dní nikdy nezapomeneme a už teď si plánujeme, kdy se na Azory zase vrátíme.

fotogalerie

autor a fotograf: účastníci zájezdu