Přeskočit na obsah

2. místo pro Adama Zimčíka v soutěži Frankofonie

I v letošním roce se naši žáci zapojili do soutěže Frankofonie, která se koná každoročně v březnu, u příležitosti Mezinárodního dne Frankofonie. Mimořádného úspěchu se podařilo dosáhnout Adamu Zimčíkovi (6.OA), který si za své video o Ikarovi vysoutěžil obdivuhodné druhé místo v konkurenci středoškoláků z celé republiky.

Naše poděkování a obdiv za skvělé video do soutěže si zaslouží také Karolína Dvořáková (1.D), stejně jako francouzštináři z 2.OB, kteří se zapojili svými výtvarnými pracemi. V početné konkurenci se jim nepodařilo dostat mezi oceněné, ale je třeba se jim poklonit za veliké nasazení a nadšení. Snad budeme i v příštím roce mít mnoho takových elánu plných francouzštinářů.

A jak by svou účast v soutěži zhodnotil Adam Zimčík? Budou jeho slova motivací pro ostatní studenty? On va voir … À l’année prochaine !

„Počátky studia francouzštiny se u mě skutečně nesetkaly s nadšením. Před přibližně rokem jsem však začal pomalu chápat, že kromě obchodních příležitostí mi může tento jazyk poskytnout i kvalitní vstupenku do světa francouzské kultury.

V dalších měsících se tak můj zájem o francouzštinu začal rychle měnit. Z důvodu těchto pozitivních změn jsem tedy nemohl vynechat jak konverzační soutěž v naší škole, tak nabídku na tvorbu dvouminutového videa, které má za úkol vysvětlit alespoň dvě z deseti francouzských slov, které zadali organizátoři soutěže-Mezinárodní organizace Frankofonie v Paříži. Jako první jsem vytvořil český komentář k videu, který jsem za jeden večer přeložil do velmi specifického druhu francouzštiny. Z něj jsem během dalších několika hodin mohl vytvořit díky asistenci profesorek Bříštělové a Maternové francouzštinu spisovnou, za což jim velmi děkuji.

Pak už jen stačilo vše přichystat, zapnout foťáky a přesně den před uzavírkou přihlašování jsem celé video natočil.

Několik týdnů po přihlášení jsem si již mohl vyslechnout jednu pozitivní a jednu negativní zprávu od pořadatelů. Ta dobrá je, že mé video se v konkurenci 31 dalších umístilo druhé, ta špatná, že vzhledem k epidemiologické situaci se neuskuteční slavností předání cen na Ministerstvu zahraničních věcí s Tomášem Petříčkem v Praze, nýbrž budou ceny zaslány poštou.

Ta pozitivní zpráva u mě však zdaleka převážila.“

Adam Zimčík, 6.OA

 Adamovo krátké video můžete zhlédnout zde: https://youtu.be/86oMViB34cM