Přeskočit na obsah

Zapomenuté medaile

Věděli jste, že házená jako sport má své kořeny mimo jiné také u nás? A že naše gymnázium bylo u toho?

Na začátku minulého století se na třech místech světa – v Čechách a na Moravě, v Dánsku a Švédsku a v Německu – zrodily a začaly rozvíjet tři házenkářské hry, které spolu soupeřily o mezinárodní uznání. Už nikdo nikdy spolehlivě neřekne, která z házenkářských her přišla na svět první a která se od které inspirovala více herními prvky.

Profesor Metoděj Zajíc ve své knize Dějiny házené uvádí, že Praha nebyla jediným místem, kde se roku 1908 házená hrála. Také na českém a moravském venkově ji hráli, a to vždy buď na střední škole, kde ji zavedl některý profesor tělocviku, nebo v klubu či v Sokole, kam ji přinesli vysokoškoláci studující v Praze.

Tak máme dochovány zprávy, že se házená hrála ve Valašském Meziříčí na gymnasiu, na reálce v Kutné Hoře a na reálném gymnasiu v Uherském Hradišti.

Jak je vidět, uherskohradišťské gymnázium se může pochlubit nejstarší házenkářskou tradicí nejen na Moravě a v Čechách, ale vlastně i na celé zeměkouli. Jeho studentky a studenti se podílely na československém ženském mistrovském titulu Slovácké Slavie v roce 1923 i v roce 1950, i na titulech dorostenek v roce 1952 a dorostenců v roce 1956. Tituly a medaile vozila z českých mistrovství a světových turnajů v letech 1997-2004 generace hráček házenkářského klubu HC ITS Uherské Hradiště – jádro týmu zasedalo právě v lavicích místní prestižní střední školy.

Zdroj: Házet nás baví [online]. Vladimír Salčák, 2016 [cit. 2018-03-05]. Dostupné z: https://www.hazetnasbavi.cz/news/z-kronik-narodniho-hazenkarskeho-archivu1