Přeskočit na obsah

Výměnný pobyt s USA (23. 10 – 1. 11. 2018)

Zatímco většina žáků našeho gymnázia seděla ve školních lavicích s očima zafixovanýma k tabuli, šest studentů mělo poněkud jiné starosti. Seděli jsme v pražské letištní hale s našimi letenkami do Filadelfie plni očekávání, jestli to bude skutečně ta samá Amerika, co známe z hollywoodských filmů.

Po dlouhé cestě s jedním přestupem jsme se konečně dostali na letiště v Norfolku ve Virginii, kde si nás vyzvedli naše hostitelské rodiny. Už jen po cestě do našeho města Poquoson jsme pochopili, že USA rozhodně nebude ani zdaleka připomínat naše rodné Česko.

V prvních dnech jsme tak kromě příznaků pásmové nemoci, zažili také příznaky mírného kulturního šoku. Na každém třetím domě visí americká vlajka, cyklistu ani chodce v Americe prakticky nepotkáte, protože všichni jezdí autem a lidé jsou stále tak milí a usměvaví, že vás to přivede k myšlence, kde na to berou energii. Zmateni jsme byli také z typického amerického pozdravu: „Hi, how are you?“.Očekává se od nás odpověď nebo ne? A pokud ano, máme se zeptat na to samé? No zkrátka dočista jiná mentalita.

Za devět dní našeho pobytu jsme navštívili koloniální město Jamestown, Washington DC a mnoho jiných zajímavých míst na území státu Virginie. Měli jsme příležitost účastnit se vyučování v Poquoson High School a nahlédnout tím do amerického školského systému. Životu Američanů jsme se přiblížili také projížďkou typickým žlutým školním autobusem a účastí na Halloweenské párty v kostýmech.

Právě na Halloween připadal také den našeho odletu z USA. Museli jsme se tedy rozloučit s našimi hostiteli, se kterými jsme se za náš pobyt už stihli sblížit, a říci sbohem nebo alespoň dočasné nashle Spojeným státům.

Všem studentům tento výměnný pobyt rozhodně moc doporučuji. Dostanete tak příležitost plnohodnotně vycestovat a poznávat tak něco, co je ve všech směrech jiné než na co jsme my zvyklí.

Helena Kamrlová