Přeskočit na obsah

Úspěšné krajské kolo Geologické olympiády

Víte, jaká hornina se v minulosti těžila v kurovickém lomu a jakého je stáří? Jaké prostředí indikují vymřelí brachiopodi? Poznáte radiolarit, pelosiderit či révait? Nejen takové úkoly čekaly na účastníky krajského kola Geologické olympiády, které se uskutečnilo v pondělí 8. dubna v prostorách Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Soutěžící se museli popasovat s testem vědomostí o neživé přírodě a následně též s praktickou poznávačkou nerostů, hornin a zkamenělin. Na závěr pak byla pro všechny účastníky připravena komentovaná prohlídka zajímavé výstavy „Modrá“, věnované zejména modré barvě v tradiční kultuře jihovýchodní Moravy, ale také minerálům a horninám, z nichž se v minulosti získávala přírodní modrá barviva.

V nabité konkurenci studentů škol z celého Zlínského kraje si naše geonaděje vedly skvěle. Všichni naši reprezentanti se stali úspěšnými řešiteli Geologické olympiády a umístili se v pomyslném TOP 10. Konkrétně: Prokop Šťastný (2.A) obsadil 2. místo a zajistil si tím postup do celostátního kola, jež proběhne ve dnech 7.–10. května ve východočeských Hořicích. Jen s jednobodovým rozdílem skončil na bronzové příčce Jan Knotek (7.OB), Klára Škrabalová (6.OA) se umístila na místě 5. a pomyslnou desítku nejlepších geologů mezi středoškoláky uzavřel Jakub Vávra (2.A).

Muzeu jihovýchodní Moravy děkujeme za perfektně zorganizovanou soutěž, všem našim soutěžícím blahopřejeme k dosaženým výsledkům a Prokopovi budeme držet palce v celostátním měření sil.

Mente et malleo! ⚒

Jan Dušek