Přeskočit na obsah

Studijní pobyt ve Francii

Nikdy předtím jsem nebyla déle než 2 týdny bez rodičů. Nikdy předtím jsem nebyla déle než týden v zahraničí.

A teď? Měsíc v cizí zemi s cizími lidmi?

Strach jsem neměla, ale bylo to zvláštní.

Můj pobyt na francouzském gymnáziu Sainte-Marie mi mnoho dal a byl to úžasný zážitek. V zemi na první pohled tak blízké a velmi podobné té naší jsem se setkala s mnoha kulturami a náboženstvími, což se mi moc líbilo.

Má francouzština se určitě zlepšila, nejvíc konverzace.

Co jsem si ale hlavně odnesla, jsou přátelství, která (doufám) vydrží celý život.

Už teď mi moje (dokonalá) francouzská rodina i francouzští přátelé moc chybí a doufám, že je brzy opět navštívím. J´ai laissé la moitié de mon coeur en France – polovinu svého srdce jsem nechala ve Francii.

 Natálie Khazaalová, sexta A

 Ráno 15. 9. započala naše cesta do francouzského města Cholet, kde na nás odpoledne čekali naši kamarádi. Společně s paní profesorkou Matuškovou jsme jely ráno vlakem do Prahy. Odtamtud letadlem do Nantes a pak autem do města Cholet. Rodiny nás přivítaly velmi mile a po celou dobu pobytu se k nám chovaly hezky a snažily se nám to zpříjemnit i malými víkendovými výlety. Navštěvovaly jsme francouzské lyceum Sainte-Marie, kde jsme chodily do tříd terminales – maturitní ročník. Vše probíhalo hladce a naše mluva byla den ode dne lepší. Našly jsme si nové přátele a účastnily se různých aktivit včetně mezinárodního dne, kde jsme se sešli všichni zahraniční studenti u společného oběda. Jídlo si také nemůžu vynachválit.

Byl to celkově největší zážitek v mém životě a obrovská zkušenost do života. Do zahraničí se chci vydat znovu v co nejbližší době. Nikdy na to nezapomenu. Vzpomínky jsou nepřekonatelné.

Adéla Vodičková, sexta A