Přeskočit na obsah

Staň se diplomatem

Dne 20. 4. se v Uherském Hradišti uskutečnil projekt s názvem Staň se diplomatem. Zatímco ostatní ráno mířili do školy, několik studentů z GUH a SOSGSM se vydalo směrem k redutě, kde strávili den plný vzdělávání a diplomacie.

Klíčovým bodem programu bylo simulované jednání, které na rozdíl od Pražského studentského summitu nesimulovalo OSN, ale slavnou Radu bezpečnosti. Letošní téma bylo velmi aktuální, a to válka v Sýrii.

Před samotným jednáním proběhl dopolední doprovodný program, ve kterém nám pořadatelé přiblížili cíl tohoto projektu a objasnili základní problematiku války v Sýrii. Každý z účastníků obdržel přidělený stát, jehož stanovisko měl při jednání zastupovat. Jednání Rady bezpečnosti se účastnili státy jako například Sýrie, Venezuela, Egypt ale také velké světové mocnosti jako USA, Čína nebo Rusko. Co stát, to odlišný názor. Stačil pouze den jednání o problému v Sýrii v takovém uskupení, a nikdo z nás se již nikdy nebude pozastavovat nad tím, že se každý globální problém řeší tak dlouho.

Ať už jsme se do jednání zapojovali aktivně či ne, jedno jsme zjistili všichni. Válka v Sýrii je extrémně složitá věc a neexistuje pro ni žádné jednoduché řešení. Studenti z našeho gymnázia ale jednání rozhodně jen nepřihlíželi, což dokazuje několik skvělých umístění při vyhodnocování nejlepších diplomatů. Diplom za 1. místo obdržel Vojtěch Hanák (1.B), který zastupoval Turecko. Druhá byla Helena Kamrlová (2.B) zastupující opět stát Turecko a na stejné 2. příčce se umístil také zástupce Spojeného království  Matěj Pecháček z kvarty B. Moc gratulujeme k úspěchům.

Helena Kamrlová