Přeskočit na obsah

Sluncem zalité Švédsko

červen 2023

Naše gymnázium realizovalo v době červnových kurzů poznávací zájezd do Švédska, díky němuž jsme mohli zažít zapomenutelné zážitky plné objevování a dobrodružství. Výlet zahrnoval různá místa, jako je Kodaň, Bottnaryd, Jönköping, Gränna, Göteborg a královské město Stockholm. Během našeho pobytu jsme měli to štěstí, že jsme si mohli vychutnat ideální počasí, což umocnilo celkové potěšení z našich aktivit.

Zastávka v Kodani

Naše cesta začala zastávkou v hlavním městě Dánska. Měli jsme možnost prozkoumat bohaté kulturní dědictví a slavné památky tohoto okouzlujícího hlavního města. Obdivovali jsme ikonickou sochu Malé mořské panny a při projížďce loďkou také malebný přístav Nyhavn.

Bottnaryd a rekreační resort Anneberg

Po našem pobytu v Kodani jsme se přesunuli do Bottnarydu, kde se nacházel rekreační resort Anneberg, který sloužil jako naše základna během celého výletu. Pension poskytoval klidné a malebné prostředí, obklopené přírodní krásou Švédska. Pohodlné ubytování a přátelský personál se postaral o to, abychom se cítili jako doma.

Výlety do Jönköpingu, Gränny, Göteborgu a Stockholmu

Dále jsme podnikli několik zajímavých výletů do okolních destinací. Jönköping, malebné město ležící na břehu jezera Vättern, nám nabídlo pohled do švédské historie a kultury. 

Dalším cílem naší cesty se stala návštěva Gränny, malého města proslulého tradičními cukrovinkami. Vychutnali jsme si tyto lahodné pochoutky a prozkoumávali malebné ulice s barevnými dřevěnými domky. Nádherný výhled na jezero Vättern z Gränny nám doslova vyrazil dech.

Během našeho výletování jsme měli také možnost poznat větší města. Göteborg nás okouzlil svou rušnou atmosférou a živým přístavním prostředím. Zábavní park Liseberg nám nabídl adrenalinové jízdy na atrakcích a nezapomenutelné okamžiky smíchu a vzrušení.

Zlatým hřebem byla návštěva Stockholmu, švédského hlavního města, v němž jsme měli možnost spatřit švédského krále Carla Gustafa XVI. při příležitosti střídání hradní stráže. Dále pak historické budovy v Gamla Stanu (Starém městě) jsme navštívili fascinující Vasovo muzeum.

Další aktivity

Kromě návštěv měst jsme podnikali mnoho venkovních aktivit. Vydávali jsme se na krátké pěší túry, objevovali přírodu plnou zeleně a užívali si čerstvého vzduchu. Jízda na kánoích po jezerech posetých kvetoucími lekníny nám poskytla poklidný a nezapomenutelný zážitek, který nám umožnil ocenit přírodní krásy švédské flory z jiné perspektivy. Mimo to jsme se vydali na cyklistický výlet kolem jezer, při němž jsme si vychutnali prostředí malebných švédských vesniček i okouzlující lesy, a mohli jsme si tak naplno užít dechberoucí krajinu.

Závěr

Díky tomuto školnímu výletu si ze Švédska přivážíme nepřeberné množství zážitků, kulturní obohacení, dobrodružství a trvalé vzpomínky, které nám nikdo nevezme. Jsme vděčni za krásné počasí. Tento výlet prohloubil nejen naše poznání o skandinávském způsobu života, ale také posílil kamarádství a přátelství mezi našimi spolužáky. Jsme nesmírně vděčni naší škole a organizátorům za tuto skvělou příležitost.

Naprosto skvělý kurz plný objevování krás Švédska, měst a přenádherné přírody, hraní na kytary a zpívání písniček všeho druhu, koupání v jezeře, plno lásky, smíchu a komfortu. Celý tenhle výlet mě zahřál u srdíčka a budu na něj moc ráda vzpomínat. Děkuji, že jsem se ho mohla účastnit a všem lidem kteří tvořili tak krásnou společnost.

Milí profesoři, zájezd se podařil, moc krásná příroda a mírumilovné prostředí, kdybych mohl, tak jedu znova.

Jsem velmi šťastná, že jsem měla tu možnost zúčastnit se právě tohoto kurzu. Užila jsem si to nejen z důvodu toho, jak je Švédsko jedinečné svou přírodou, městy a lidmi, které zde žijí, ale taky z důvodu toho, jakou atmosféru jsme si zde vytvořili. Děkuji, stálo to za to!

Kurz byl opravdu moc vyvedený. A počasí jak by smet. Celou dobu se mi honilo v hlavě jedno: Švédsko – země pokroků, ale zároveň návratů k tradicím. To vše se nám promítalo v každodenních výletech do všech různých koutů Švédska. Ať už to byl Stockholm, Jönköping, Göteborg nebo Gränna, všude jsme se potkali s neskutečně milými lidmi a krásně upravenými místy. Měli jsme možnost poznat místní kulturu díky právě probíhajícímu Midsommaru a taky švédskou kuchyni. Děkuji za skvělý kurz, pedagogický doprovod a spoluzájezdníky 💙💛🇸🇪

Krásný týden, za který jsme i přes spoustu hodin strávených v autobuse stihli procestovat jak největší města Švédska, tak i zákoutí jeho venkova, oslavit Midsommar, zahlédnout švédského krále a mnoho dalšího.

Nádherná příroda a nečekala jsem, že mě Švédsko až tak zaujme svou krásou. Tento kurz byla velmi dobrá volba a jsem ráda, že jsem měla tu možnost jet. Mám chuť na přídavek 🇸🇪😊❤️

Milí páni profesoři, bylo to super. Akorát by to chtělo více času v Kodani, Stockholmu a muzeích. Ubral bych třeba čas v obchoďácích. Jinak to bylo opravdu krásné!

Švédsko mi rozhodně přirostlo k srdíčku a celý kurz se díky pedagogickému doprovodu a všem účastníkům tohoto zájezdu nesl v příjemné atmosféře a budu na něj ještě dlouho vzpomínat. DĚKUJI!❤️🇸🇪

Kurz byl krásný, a i přes to, že jeho velkou část jsme strávili v autobuse, jsme se stihli podívat na spoustu nádherných míst a poznat krásy Švédska. Bylo to opravdu pěkné zakončení školního roku 😌✨️

Skvělý kurz. Prozkoumali jsme Švédsko skrz na skrz. Od losů, přes Stockholm, rašeliniště až po nemocnice. Na dráze jsem se sice neprojel, ale na zádech pana profesora Pavlici ano.

Kurz byl moc fajn, města krásně upravená, příroda nádherná, všude čisto, lidé příjemní. I přes menší nedostatky, o kterých jsme se již bavili, tento kurz hodnotím velmi pozitivně. Moc hezké zakončení školního roku.

Super kurz 👍🏻 Za mě kurz 9/10. Švédsko je nádherná země a v kvalitní společnosti ještě nádhernější. Myslím, že jsme mohli víc zpívat, ale to je pouze drobný nedostatek, který můžeme dohnat v autobuse.😉 Jela bych určitě znovu ❤️🇸🇪

Zájezd do Švédska byl nezapomenutelný zážitek. Navštívili jsme krásná a zajímavá místa, která nám umožnila okusit zdejší kulturu. Pokud se naskytne příležitost, ráda se sem ještě někdy vrátím.

Švédsko je moc pěkná země, viděli jsme spoustu krásných měst a jejich bohatou přírodu, což bylo skvělé. Ocenila bych méně zastávek v obchodních centrech, ale celkově byl tento kurz opravdu skvělý. ❤️

Letošní kurz do Švédska byl moc fajn. Poznali jsme, jak je zde krásná příroda i jak přátelští a nápomocní jsou místní obyvatelé. Sice mnoho z nás nebavily časté zastávky do obchodů a kaváren, jelikož bychom radši objevovali další krásy této země. Ale i tak byl kurz velmi zajímavý a myslím, že jsme si ho všichni moc užili.

Kurz se moc povedl a jde vidět, že Švédsko je opravdu krásná země. Rád bych si to zopakoval.

Super příležitost poznat přírodní i kulturní krásy Švédska, oslavit Slunovrat a ochutnat vyhlášené švédské sladkosti. Švédsko mě velmi okouzlilo a určitě se tam plánuji znovu podívat.

Skvělý kurz, mohli jsem si projít krásnou přírodu a města. Za mě bych také ocenila méně zastávek v obchodních centrech, ale jinak jsme si to velmi užili.

Počasí přálo, společně strávený čas utekl se skvělou partičkou neskutečně rychle. Švédsko mě okouzlilo – příroda, města, lidé – a moje příští návštěva bude určitě zase s kytarou, dobrou náladou a chutí na sladkosti – i když zastávek do cukráren a obchodů provedu podstatně míň. 😅

Krásný kurz, který ukázal rozdíly mezi Švédskou a Českou kulturou, nádhernou severskou přírodu, Švédskou kuchyni. Všichni jsme si odnesli nezapomenutelné zážitky, na které budeme rádi vzpomínat. Kurz bych zopakoval se stejnými učiteli i spolužáky, protože si myslím, že jsme vytvořili super partu a o to víc jsme si to užili.

Prosluněná města i krajina, krásné husté lesy, půvabná jezírka, kopce sladkostí, skvělá parta a až nepřirozeně milí Švédi – co víc si přát? Naprosto báječný kurz!

Viděli jsme krásná města a část zdejší úchvatné přírody. Nakoupili spoustu cukrovinek a udělali si nezapomenutelné zážitky. Počasí nám krásně vyšlo, tak bylo spoustu možností na výlety. Tento kurz rozhodně stojí za to.

Švédsko se mi moc líbilo, krásná příroda, města, moc milí lidé. Počasí nám přálo, takže velká spokojenost.

Švédsko – krásná místa, příroda, večery s kytarou, koupání v jezeře a skvělí lidi k tomu! Tenhle kurz byla příjemná záležitost, na kterou budu vzpomínat ještě dlouho❤️ P.S. díky velké návštěvnosti kaváren jsem se naučila pít i kávu 😅

Náš výlet do Švédska byl pro mě jedinečný a nezapomenutelný. Byl to týden plný dobrodružství, poznávání a legrace. Sice jsme strávili docela hodně času v autobuse, ale stálo to za to. Viděli jsme nejen dvě největší města Švédska, ale také kouzelný venkov a švédskou přírodu. Dokonce se nám podařilo vidět švédského krále. Příroda byla nádherná a upřímně předčila mé očekávání, které bylo už tak vysoké. A naši profesoři a cestovní kancelář? Moc dobře to zvládli, i když bych bral víc času v Kodani a muzeích nebo přírodě a míň v obchodech. Ale tak či tak to bylo super a pokud bych mohl, jel bych bez váhání znovu. Díky všem, co tento švédský kurz uspořádali a také kdo byli součástí tohoto zážitku ❤️❤️

Moc fajn kurz, který byl plný krásných měst a přírody, vydařeného počasí, milých lidí, dobrého jídla, zábavy a smíchu. Hodnotím ho jako velmi povedený a věřím, že na něho budu ještě dlouho s radostí vzpomínat.

Kurz, kde si každý přijde na své, protože jsme zažili od každého trochu… Ubytováni uprostřed nádherné přírody, obklopeni typicky švédským lesem, jezerem a kravičkami. Útulné bydlení. Výjezdy jak do měst, tak i do krásné přírody. Velmi příjemný dozor. Hudební večery, které pohladí duši. Částečné poznání životního stylu Švédů. Poklidné prožívání. Výborné jídlo. Plno krásných zvířat. Koupání v jezeru. Plutí lodičkami mezi lekníny. Projížďka na zajímavém kole napříč lesy, loukami, jezerem (letos naštěstí jen okolo něj)… Pohádkové rašeliniště. Oběd na krásné skalnaté vyhlídce s pohledem na moře (Ondro, snad sis to aspoň trochu užil). Byla bych tu do večera, jestli bych měla zmínit vše. Kdybyste mě pohřešovali, rozhodla jsem se nevrátit D Ě K U J I.

Příjemný kurz, který i přes nekonečnou jízdu autobusem můžu jenom doporučit. Města, krásná příroda, klid a také zábava. Moc užitý týden a přiblížení toho, jak to ve Švédsku chodí.

Nezapomenutelný týden, ve kterém jsme objevovali nejen švédskou přírodu a historii, ale také některá jeho města a typické pokrmy.
Měli jsme možnost zažít největší švédský svátek Midsommar, projet se po jezeře Vättern, sledovat výrobu Polkagris, toulat se Stockholmem a spoustu dalšího… Jako bonus byly večery strávené s kytarou, milí Švédi a slunečné počasí.

Poznat jednu ze zemí Skandinávie není úplně obvyklé, a tak jsem velmi rád, že jsem měl tu možnost zúčastnit se tohoto kurzu a už jen proto se mi kurz velmi líbil. Švédsko mě rozhodně nezklamalo. Nejvíce se mi líbily výlety do přírody, ať už pěšky, tak na lodi nebo kole. Ovšem i ostatní místa, která jsme navštěvovali, byla také velmi krásná (ostrov na Vätternu, Stockholm, Göteborg…). Mezi všemi panovala skvělá atmosféra, a to ten zážitek jen umocnilo. Hlavně společné zpívání bylo pro mě něco úžasného. Budu na tento kurz vzpomínat jen a jen v dobrém.

Bylo to moc krásné! Líbila se mi jak muzea, tak i města, ale nejvíce mě oslovila a uchvátila příroda. Procházky v lese, kánoe, rašeliniště, jezera a milá poklidná atmosféra tvořily pěkný celek!

Krásný týden plný nezapomenutelných zážitků!

Tento kurz byl naprosto úžasný. Viděli jsme spoustu krásných měst a velký kus krásné přírody. Počasí bylo taky skvělé. Takže naprostá spokojenost!