Přeskočit na obsah

Rozdělený Berlín – život za zdí

Předvánoční dobu si žáci sext a druhého ročníku zpříjemnili projektovým vyučováním

V posledním výukovém týdnu minulého roku se žáci 6.OAB a 2.A zúčastnili projektového vyučování s názvem „Rozdělený Berlín – život za zdí“. Pro studenty byl nachystán náročný celodenní program.

Cílem zahajovací aktivity bylo seznámit žáky s historickými událostmi, které se v Německu odehrály v druhé polovině 20. století a které vyústily ve stavbu berlínské zdi. Součástí programu byl také workshop, při němž žáci nahlédli do osudů lidí, kteří se rozhodli berlínskou zeď překonat. Analýza textů, obrázkových materiálů i výpovědi svědků posloužily jako podklad pro tvorbu posterů a jejich následnou prezentaci. Dopolední část pak zakončila krátká prezentace fotografií ze současného Berlína.

Odpoledne studenti zhlédli film Der Tunnel, který velmi poutavým způsobem zachycuje a dokumentuje okolnosti z období stavby berlínské zdi. Tento dramatický snímek z roku 2001 velmi citlivě, ale zároveň důkladně ztvárňuje bezvýchodnou situaci obyvatel východního Berlína a jejich touhu po svobodě, jejíž dosažení je – se stále rychleji rostoucí zdí – téměř nemožné. Jedinou cestou, jak uprchnout na západ a vyhnout se při překonávání zdi téměř jisté smrti, je uskutečnit útěk pod zemí.  Filmový snímek, kterému neschází akční prvky a napětí, dokreslil celkový dojem projektu „Rozdělený Berlín – život za zdí“ a přispěl k pochopení souvislostí pojících se k této dramatické epoše německých dějin.

Výsledky práce studentů si budete moct prohlédnout od příštího týdne ve foyer školy.

Zuzana Kohoutová