Přeskočit na obsah

Ráj uprostřed Atlantiku – přesně tam jsme se díky naší škole a projektu Erasmus+ podívali

Azorské ostrovy jsou portugalské souostroví v Atlantském oceánu, které leží asi 1500 km od Lisabonu. Všech devět ostrovů vzniklo vulkanickou činností a jsou rozděleny do tří skupin: západní ostrovy, centrální skupina a východní skupina ostrovů.

Tématem našeho společného projektu se studenty místní střední školy EBS São Roque do Pico byla tzv. modrá ekonomika. V rámci bohatého programu jsme se zabývali otázkami ochrany biodiverzity v Atlantském oceánu, sepjetím života lidí s oceánem a postupnými změnami místní komunity v duchu trvale udržitelného rozvoje pobřežních oblastí.

V průběhu našeho pobytu jsme měli možnost navštívit tři z pěti ostrovů centrální skupiny. Většina našeho programu se však odehrávala na ostrově Pico, kde jsme byli na týden ubytovaní u našich výměnných studentů. Během pobytu jsme poznávali krásy a zajímavosti tohoto ostrova, mezi něž patří stejnojmenná hora Pico, která je nejvyšší horou celého Portugalska, nebo vinice, které rostou mezi lávovými kameny a jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Pro zpestření programu jsme se vydali i na sousední ostrovy. První z nich byl São Jorge, jenž nás uchvátil svou půvabnou krajinou. Druhý byl ostrov Faial, který nás (bohužel) kvůli nepříznivému počasí a našemu vyčerpání neohromil tak, jako ostrovy předešlé. Co však mají ostrovy společné, je podmořský svět, který jsme se vydali objevovat v podobě whale watchingu. S velkým štěstím se nám podařilo zahlédnout několik skupinek velryb a nespočet delfínů.

Kromě poznávání okouzlující přírody těchto ostrovů jsme se také poznali se spoustou nových lidí. Z prvotního strachu z našich výměnných studentů se rázem stalo přátelství a z nás všech byla najednou skupina nadšených kamarádů, u nichž by si člověk řekl, že se znají několik let. Lidé na ostrově Pico jsou opravdu milí a štědří, což jsme poznali právě na našich hostitelských rodinách. Všichni jsme se po celou dobu pobytu cítili „jako doma“, a to právě díky nim.

Za příjemně a efektivně strávený čas jsme vděční především našim profesorům, kteří se s námi nebáli vydat na tuto cestu plnou dobrodružství, která se pro nás stala nezapomenutelnou a budeme na ni vzpomínat vždy s úsměvem.

Už teď se však těšíme, až naše kamarády přivítáme u nás a uděláme jim pobyt tady minimálně tak hezký, jaký udělali oni nám.

Klára, Lenka, Kačka, Jana, Zuzka, Paťa, Honza a Miky ze 3.A

Projekt byl finančně podpořen v rámci udělené akreditace Erasmu, kterou naše gymnázium získalo na zahraniční program v období 2022–2027.