Přeskočit na obsah

Pavel Telička na GUH

Dne 11. května, k příležitosti Dne Evropy, který se u nás na škole v ten den konal, jsem se rozhodl pozvat na besedu europoslance a místopředsedu Evropského parlamentu Pavla Teličku. Už dřív jsem si všiml, že na svém facebooku avizuje, že se rozhodl jezdit po republice, hlavně za studenty, a proto jsem se rozhodl oslovit právě jeho. Musím podotknout, že komunikace s ním a následně i s jeho asistentkou byla rychlá a přívětivá.

Besedy se zúčastnily tři třídy a několik dalších zájemců. Pan Telička nejprve mluvil o situaci, ve které se Česká republika v rámci Evropské unie nachází. Podle něj si hodně stěžujeme, přehlížíme plusy, které nám EU přináší, a spoustu kroků kritizujeme bez návrhu vlastní alternativy, čímž se pak vytváří pocit, že nemáme v rámci EU žádnou pravomoc a vše je pouze „diktát z Bruselu“. Řešení podle něj spočívá v tom, že budeme navrhovat vlastní možnosti řešení problémů, že přestaneme nadávat a že se budeme snažit prosazovat změny v krocích, které se nám nelíbí.

Větší část besedy však spočívala v debatě studentů s panem Teličkou. Padaly dotazy na dvojí kvalitu potravin, na směrnici EU o omezení legálního držení zbraní, na dvojí sídlo Evropského parlamentu, na otázku přijetí Turecka do EU nebo třeba také na principy fungování Evropského parlamentu.

Na závěr bych rád panu Teličkovi poděkoval, nejen za jeho ochotu přijet a pobesedovat se studenty, ale také za to, že i přes časovou zaneprázdněnost se s námi zdržel ještě o hodinu déle, než bylo plánováno, a to jen proto, aby nám mohl poskytnout rozhovor. Zkrácený záznam besedy bude již brzy dostupný na facebooku Studentského parlamentu GUH. Následný rozhovor pak bude zveřejněn během několika dní na facebooku Studentů pro Hradiště.

fotogalerie

Vojtěch Honig, 6.OB
foto: Lukáš Psík