Přeskočit na obsah

Ohlédnutí za biologickým kurzem

V posledním týdnu loňského školního roku se někteří ze studentů uherskohradišťského gymnázia zúčastnili každoročního třídenního Biologického kurzu pod vedením paní profesorky Baroušové. Doprovázela nás též paní prof. Vojáčková.

Náš program započal v akčním duchu, protože hned první den jsme vyrazili do terénu. Autobus nás dopravil do Horního Němčí, odkud jsme šli pěšky do přírodní rezervace Drahy, kde na nás už čekaly chráněné orchideje. Díky moc příjemné paní lektorce a botaničce Vlastě Ondrové jsme měli možnost odpočinout si po náročném školním roce v náruči přírody.

Výprava do „divočiny“ provázená neúnavným sluníčkem nás zmohla, a proto jsme druhý den strávili ve stínu školní budovy. Společnost nám dělal Bc. Martin Vencl, čerstvý absolvent studia psychologie. Ten se nám pokusil přiblížit problematiku některých psychických potíží a naučit nás, jak v daných situacích reagovat. Takže až někdo skončí před maturitní zkouškou s panickým záchvatem, určitě si na Martina s vděčností vzpomeneme a poskytneme včasnou „psychickou první pomoc“, aniž bychom museli volat lékaře.

Za nemocničním personálem jsme se do nemocnice v Uherském Hradišti přesto vydali, abychom nahlédli do zákulisí medicínské profese. Díky sestře paní Mgr. Věře Hanákové jsme se dostali do běžně nepřístupných prostor a ponořili se do každodenního chodu nemocnice. Zjistili jsme, že práci zdravotních sester nelze srovnávat s tím, co vídáme ve filmech. Ve skutečnosti zdravotníci nemají čas drbat nad kafíčkem o nemocničních aférkách, ale leží na nich obrovská zodpovědnost při důsledné péči o pacienty. Například když musí ošetřit a udržet na lůžku zmateného pacienta zmítajícího se v deliriu. To ukazuje i jedna z fotografií.  Na ní se však samozřejmě jedná o studenta, který si tuto roli předem připravil a s nadšením zahrál.

Naše poděkování patří i všem vedoucím pracovníkům nemocnice, kteří nám tento typ exkurzí umožňují.

text: Věra Hanáková
foto: Hana Baroušová, Věra Hanáková