57. sjezd stařešinů se stal letos jednou z akcí oslav 140. výročí založení Gymnázia Uherské Hradiště.
Přes dramatičnost dní vyvolanou silnými dešti a stále stoupající řekou Moravou se sjezd konal tradičně třetí zářijovou neděli, tedy 15. 9. 2024 ve Slováckém divadle. Oproti loňským 280 účastníkům se ho letos zúčastnilo sice pouze 107 nejodvážnějších, ale spokojenost byla velká. Postarali se o ni velkou měrou účinkující studenti nejen z národopisného souboru gymnázia, ale také Eliška Mikušová s Tomášem Gregorem, Veronika Machálková a jazzový kvartet Jaroslava Křápka, kteří tak dali nahlédnout přítomným do programu akademie gymnázia a patří jim za to dík.
Pojďme teď nahlédnout do historie zrodu společnosti stařešinů, těch absolventů hradišťského gymnázia, kteří maturovali před 50 a více lety.
Vše začalo na sjezdu maturitního ročníku 1917. V roce 1967 se sešli absolventi po 50 letech. Z 21 se jich dostavilo 14. A tehdy padl návrh, aby se i v dalších letech scházeli i s mladšími třídami. Na sjezdu v roce 1971 se rozhodli každoročně přijímat ročník, mající 50 let po maturitě. V roce 1978 se sjezd označil jako sjezd stařešinů a pro přijímané byl použit výraz zlatí maturanti neboli zlatý ročník.
Iniciátorem tohoto dění byl Cyril Foltýn z onoho ročníku 1917, který obětavě organizoval prvních 11 sjezdů. S pečlivostí danou zřejmě i jeho zaměstnáním přednosty železniční stanice, zaznamenal, že za tu dobu vyhotovil 7000 pozvánek, dopisů a dalších písemností. Po něm se řízení sjezdu ujal Oldřich Svozil a veškerou agendu převzala učitelka Irena Vlachynská, maturitní ročník 1930. Ta se svolavateli dalších ročníků vytrvala ještě dalších 14 let a ještě v roce 2011 se ve svých 101 letech sjezdu zúčastnila.
První sjezdy se konaly v hotelu Fojta, v restauraci Koruna, ale až v 70. letech v budově gymnázia, od roku 1982 ve vstupní hale hlavní budovy.
Dnes mezi účastníky převažují absolventi poválečných ročníků několikrát reformovaného středního školství – jedenáctiletky, dvanáctiletky, střední všeobecně vzdělávací školy a znovu gymnázia.
Od roku 1956 maturovaly v Uherském Hradišti 4 třídy a když vznikla jedenáctiletka i ve Starém Městě, bylo to zpravidla 5 maturitních tříd. Již před lety rozhodl organizační výbor, že období existence těchto dvou škol bude považovat za přechodnou etapu historie hradišťského gymnázia.
Když žádná z prostor školy nebyla pro setkání stařešinů dost velká, stal se místem konání sjezdů sál Slováckého divadla.
V prvních letech byly sjezdy organizovány jako dvoudenní. Jejich součástí byla do roku 1983 mimo jiné účast na mši. Do roku 1980 se sloužila mše za zemřelé spolužáky. Součástí sjezdu byly také přednášky, nejčastěji týkající se historie města a regionu a historie gymnázia, ale také z nejrůznějších oborů vědy a umění. Mezi četnými přednášejícími je třeba zmínit profesora Otakara Borůvku, Františka Kožíka, prof. Rapanta, Gustava Čápa, doc. Najbrta. V roce 1989 uspořádal maturitní ročník výstavu keramiky Idy Vaculkové a vydal linoryt Vladimíra Vaculky. O rok později vydal zlatý ročník báseň Otakara Horkého s linorytem Vladimíra Vaculky. Poslední prezentací výtvarného umění byla v roce 2012 výstava keramiky Ing. Josefa Lapčíka z maturitního ročníku 1955.
Z poměrně malé skupiny účastníků se postupem doby stala velká akce náročná na přípravu , akce vřelá a přátelská, kdy se teď schází řada generací ve věkovém rozdílu až 25 let. Akce, která má velkou podporu nejen gymnázia ale také města Uherského Hradiště. My stařešinové jsme rádi, že ke své alma mater a městu našeho mládí takto stále patříme.
Myšlenka sjezdu stařešinů se stále drží, a věřme, že se udrží i nadále, neboť jak říká spisovatel František Kožík, Uherské Hradiště je město věčných návratů a naše alma mater Gymnázium Uherské Hradiště taktéž.
Ke 140. výročí založení Gymnázia Uherské Hradiště přeji jménem všech stařešinů vedení školy, profesorskému sboru i současným a budoucím studentům další úspěšná a šťastná léta života školy.
Jana Buršová
foto: Lukáš Psík