Přeskočit na obsah

Jazykový pobyt na Maltě

Již v roce 2019 se přes dvě třetiny třídy nadšeně rozhodly využít laskavé nabídky naší třídní, paní profesorky Kůdelové, zakončit čtyři společně strávené roky poznáváním Maltského souostroví, spojeným se zábavnou výukou angličtiny a pobytem u moře či bazénu. Jenže jako se to nejspíš stalo všem, i nám dlouhou čáru přes rozpočet udělala pandemie. I přestože jsme v roce 2020 z České republiky nevystrčili nos, paní profesorka nebyla ochotná se vzdát a sveřepě a odhodlaně za nás bojovala tak dlouho, až se jí povedla zařídit náhrada zájezdu na konec června roku 2021.

Tak jsme se tedy 21. 6. 2021, díky jejímu nekonečnému zápalu a také neskonalé ochotě pana ředitele, octli po půl páté na parkovišti u policie (odborně tzv. rohlík) a vzápětí v dopoledních hodinách na palubě letadla.

Na Maltě jsme strávili pět dní, nabitých výlety, plaváním a angličtinou. Svůj poznávací čas jsme věnovali druhému největšímu maltskému ostrovu Gozo, projížďce na lodičkách, zavítání do chrámů, katedrál a bazilik s ohromující výzdobou, návštěvě Dingli Cliffs (nejvyšší bod ostrovů) i bývalého hlavního města Malty, starobylé Mdiny bez aut a s majestátními stavbami na každém rohu, prozkoumání maličké Valletty, současného hlavního města, a nakonec odpočinku na Blue Lagoon, nádherné azurové laguně s písečnou pláží.

Na zájezdu jsme se také rozhodně nemálo naučili. Ať už vezmeme v potaz angličtinu nebo informace o Maltě a životu na ní, nepochybně toho nebylo málo.

Domů jsme si dovezli horu suvenýrů, velký respekt k pitné vodě, přechodnou averzi k soli, osmahlé červené pokožky a nespočet fotek i zážitků.

Děkujeme paní profesorce Kůdelové a Hladišové za trpělivost, starost i ohled a panu řediteli i vyučujícím, kteří oželeli drahocenný týden a uzavřeli s námi známky dříve.

Všem návštěvu těchto drobných ostrůvků vřele doporučujeme (jen k tomu doporučení také přidáváme přání dobrého opalovacího krému, vzdušného oblečení, hotelu s na sto procent fungující klimatizací a štěstí na výhodnou koupi pitné vody). Jen si tedy dejte pozor při přecházení ulice, neboť jak jsme se od zkušené paní průvodkyně dozvěděli, na Maltě se nejezdí ani vpravo, ani vlevo. Na Maltě se jezdí ve stínu.

5.OA