Přeskočit na obsah

JAK PROBÍHALO VYSÍLÁNÍ FOKUSU VÁCLAVA MORAVCE?

Pokud dostanete nabídku, která stojí za to, většinou ji využijete. To platilo i v případě možnosti stát se publikem únorového pořadu Fokus Václava Moravce na téma Chemie kolem nás, který se konal v hlavní aule VŠCHT v Praze.

Vzhledem k tomu, že jsme pro návštěvu nemuseli téměř nic udělat, bylo téměř padesáti studentům během pikovteřiny jasné, že taková šance je tady možná naposled.

Rovněž jsme dostali příležitost položit dotazy pozvaným hostům, čehož jsme také využili.

V úterý 11. 2. jsme v 13:00 opustili školu, zamířili na vlak, který nás o čtyři hodiny později nechal v Praze-Libni, odkud jsme šli do hotelu Pivovar, kde jsme měli zajištěný nocleh. Tam jsme si pouze nechali zavazadla a metrem pokračovali až do stanice Dejvická, která je situována nedaleko místa konání. Dostavit jsme se měli v 18:30, což se nám přesně podařilo.

Režisér nám vysvětlil vše, co se týká pokládání dotazů, usadil nás na předem vybraná místa, poté všem účastníkům sdělil, jak bude vysílání probíhat, kdy se mohou protáhnout a co dělat po konci vysílání. A potom již začal přímý přenos za přítomnosti šesti hostů – chemika Františka Štěpánka, vývojářky kosmetiky Lenky Průšové, biochemika Zdeňka Hostomského, učitelky chemie Růženy Hlůškové, geologa Václava Cílka a environmentální chemičky Jany Klánové a studentů dvou pražských gymnázií a samozřejmě naší školy. Moderátorem pořadu byl Václav Moravec, který udělal na všechny dojem příjemného člověka, skutečného profesionála ve svém oboru.

Na nezodpovězené dotazy jsme dostali prostor po skončení pořadu, kdy nám na ně hosté ochotně odpověděli. Překvapením pro mnohé z nás bylo, že profesorka Jana Klánová je absolventkou naši školy.

Druhý den nás čekala návštěva budovy zpravodajství ČT24, na které jsme získali povolení od generálního ředitele. Navštívit studia, ze kterých se vysílají Události, komentáře, Zprávičky, či volební speciály byl jedinečný zážitek. Těsně před koncem jsme si ještě prošli newsroom, kde vzniká seznam událostí, které pak jdou do vysílání, či na stránky ČT24. Děkujeme organizátorům, bylo to skvělé.

Adam Zimčík, 5.OA