Přeskočit na obsah

Jak jsme jeli (nejen) do Bruselu

Pokud jste otevřeli tento článek (a hned ho nezavřeli), tak budete mít možnost přečíst si něco o tom, jak 22 studentů naší školy využilo možnosti nabízené spolkem Mladí demokraté vypravit se do Bruselu na návštěvu sídla instituce Evropského parlamentu a navštívit i další města, a to Amsterdam a Lucemburk.

První den jsme po noční cestě autobusem přes Německo v osm hodin ráno vystoupili v Amsterdamu a vydali se na procházku po památkách v centru města. V Amsterdamu bylo pěkně, ale jelikož času je málo a míst k vidění hodně, už krátce po poledni jsme se přesunuli směr Brusel, kde jsme si centrum města prošli taktéž.

Druhý den přišel na řadu hlavní cíl celého zájezdu, tedy návštěva sídla Evropského parlamentu, kde jsme se setkali s českým europoslancem Luďkem Niedermayerem, se kterým jsme měli možnost podebatovat. Například o tom, jak vůbec práce europoslance vypadá, o elektromobilitě, ale také o Rusku a Ukrajině. I když pohledy na některé věci se někdy různily, diskuze zůstala slušná, a to je dobře. Navštívili jsme i přímo jednací sál, kde se scházejí a jednají europoslanci (pokud nemají zasedání ve Štrasburku) a parlamentárium, kde jsme se interaktivní formou dozvěděli několik dalších zajímavostí o EU. Večer se pak nesl v duchu společné večeře v tradiční bruselské restauraci Chez Leon.

A tak přišel poslední den, kdy jsme se ráno vydali na cestu do Lucemburku, kde jsme si, stejně jako v Amsterdamu a Bruselu, prošli centrum města a navštívili katedrálu Notre-Dame (kde je mj. pohřben i Jan Lucemburský), velkovévodský palác a kasematy.

Na závěr tohoto článku si zaslouží poděkování spolek Mladí demokraté a jeho předseda Mgr. Jiří Klindera, kteří tento zájezd zorganizovali.