Přeskočit na obsah

Exkurze do koncentračního tábora v Mauthausenu

Dne 7. listopadu se studenti Dějepisného semináře a Semináře moderních dějin zúčastnili exkurze do koncentračního tábora v Mauthausenu. 

V 5:20 ráno jsme se (skoro) všichni sešli na autobusovém nádraží a v 6:00 jsme konečně vyrazili směrem k Mauthausenu. 

Po příjezdu jsme si přichystali audioprůvodce, rozdělili se do skupin, a pak se vydali prozkoumávat památník. Během procházení areálu nám audiovýklad poskytl hlubší vhled do historie celého tábora, zahrnujícího i strašné a nepředstavitelné příběhy některých vězňů. Navštívili jsme také místo, kde bylo 24. 10. 1942 krutě zavražděno 262 rodinných příslušníků a spolupracovníků československých parašutistů, zatčených po atentátu na Reinharda Heydricha. Celé místo v sobě neslo nádech krutého utrpení, které se tam po dobu války odehrávalo. 

Po nějaké době jsme se opět sešli, abychom udělali společné foto, a pak už jsme se vydali zpátky k našemu autobusu. Pan profesor Kolář a paní profesorka Mlejnská nám následně sdělili, že nás po cestě zpět ještě musí obohatit krátkou, leč naplňující zastávkou v klášteře Melk, která byla nakonec většinou studentů pozitivně kvitována. Po návratu do Uherského Hradiště jsme se všichni rozcházeli do našich domovů plni dojmů a historických znalostí, za které jsme vděčni.

Za všechny studenty bych chtěl poděkovat paní profesorce Mlejnské, především za obohacující informace, kterými nás vzdělávala po cestě do Mauthausenu, a potom také panu profesorovi Kolářovi za organizaci celé exkurze a udržování pozitivní nálady po dobu celého výletu. 

Jan Jakub Šipka, 3.D