Přeskočit na obsah

Erasmus+

Začátkem listopadu se v prostorách gymnázia konalo mezinárodní setkání škol z Evropské unie v rámci programu Erasmus+. Název projektu je Internet: Under my Skin a jeho cílem je rozšířit znalosti a dovednosti studentů z Estonska, Španělska, Portugalska, Slovinska a České republiky v problematice internetu. Zabývat se budeme například možnostmi publikování, vyhledáváním, funkcemi, vlastnostmi a prvky internetu, vhodným a efektivním využíváním, hrozbami a nebezpečím, sociálními sítěmi, malwarem, netiketou, kyberšikaně ajn. Naše gymnázium vystupuje v projektu v roli koordinátorské školy. Naplánováno je pět setkání, kdy každá partnerská škola se jedenkrát ujme organizační role. Do dvou a půlletého programu se z naší školy zapojí především studenti třídy 1.D.

Program a více informací nejenom o setkání v České republice najdete na oficiálních stránkách projektu:

Petr Horčičko a Vladimír Bušek

Český týden Erasmu byla skvělá zkušenost. Nejen, že jsme si procvičili angličtinu, ale taky jsme se dozvěděli spoustu nových věcí o jiných zemích a kulturách. Také jsme navázali nová přátelství, která, jak doufám, budou pokračovat i nadále. Myslím, že jsme taky hodně upevnili náš třídní kolektiv a přátelství mezi sebou. Například když jsme se domluvili a šli společně i se zahraničními studenty na laser game. A i když to byl náročný týden, stál za to a myslím, že na něj jen tak nikdo z nás nezapomene.
Alexandra Vítková, 1.D

Být součástí Erasmu je vždy úžasná zkušenost. Vždy mám možnost se naučit nebo zlepšit se v jazycích. Už se těším, až budu moct jet na Azory, abych poznala novou kulturu, styl života ajn. Kdyby se mi tato příležitost nabídla znovu, vůbec bych neváhala a šla do toho znovu.
Lucie Mega, 1.D

Jak bych shrnula Erasmus? Jako ten nejlepší projekt, kterého jsem se kdy mohla zúčastnit. Nejen, že jsem si procvičovala angličtinu, ale ještě jsem se i spoustu nových věcí dozvěděla. Bavil mě celý ten program, ale nejlepší byla celá sobota. Sice to byl poslední den, ale právě proto si ho všichni tak užili. Hlavně závěr ve Slovácké búdě. Ta poslední písnička a loučení, na to já nikdy nezapomenu a pokaždé, když si na to vzpomenu, mi běhá mráz po zádech a chce se mi znovu brečet. Takhle silný okamžik jsem snad nikdy nezažila. Vytvořili jsme si mezi sebou opravdu silné pouto za tak malou chvilku. I hodně toho spolu prožít, zážitky máme vážně krásné. Jsem opravdu vděčná, že jsem tohoto projektu mohla být součástí.
Veronika Petrášová, 1.D

Už je to zhruba tři týdny, co k nám přijeli zahraniční studenti z Portugalska (Azorských ostrovů), Španělska, Slovinska a Estonska v rámci projektu Erasmus+. Šlo o úžasných šest dnů, kdy jsme se bavili a samozřejmě také pracovali na tématu projektu, a to “Internet: Under my skin.“ Já osobně, asi tak jako každý, jsem šel do tohoto projektu s tím, že jsem se chtěl zdokonalit ve své angličtině a také jsem chtěl poznat nové přátele a novou kulturu. I když se někomu může zdát, že šest dnů je málo, tak musím říct, že to všechno se mi splnilo. Například moje angličtina se zlepšila minimálně v tom, že jsem se zbavil, aspoň z části, strachu před někým mluvit a také jsem si o pár frází obohatil svou slovní zásobu, nejen o anglická slovíčka. Jediné, co bych tomuto projektu vytkl je to, že ty dny neuvěřitelně rychle utekly. Ale to neznamená, že se s těmi lidmi už nikdy neuvidíme. Záleží jen na nás, jestli se budeme chtít někdy v budoucnu vidět. A navíc, během dvou let každého z nás čeká ještě další setkání v ostatních zemích. Myslím si, že jsme měli neuvěřitelné štěstí, že jsme se mohli zúčastnit projektu Erasmus+.
Marek Nožička, 1.D

Do projektu Erasmus jsem se přihlásila z 3 důvodů a to: Abych si zlepšila angličtinu, abych poznala nové lidi a abych se taky někam podívala. Ze začátku bylo celkem těžké se rozmluvit, zejména pro někoho komu angličtina moc nejde. Na druhý den už jsem ale s „exchange partnerkou“ navázala delší konverzaci než jenom: „Hello! Ok. Yeah. I don’t understand.“ Sice se má angličtina nezlepšila na tolik, abych si šla s klidem něco v cizině objednat, ale takový ten první strach něco říct a přitom se bát, že je to gramaticky špatně, zmizel. Přestože každý den byl nabitý a vyčerpávající, tak si myslím (zároveň i doufám), že oni si to tu užili stejně jako já.
Veronika Říhová, 1.D

Erasmus naši třídu hodně sblížil. Všichni jsme si to užili. Poznala jsem, že všichni mladí lidé z celého světa mají stejné zájmy. Program byl super. Doufám, že jsme jim ukázali ČR z té nejlepší stránky. Erasmus feast se taky vydařil. Už se nemůžu dočkat do Slovinska. Myslím si, že se mé Portugalce u nás líbilo. Velmi vtipné bylo, jak babička na ni mluvila česky a myslela si, že jí odpoví taky v češtině. Byl to fakt zážitek.
Zuzana Trávníčková, 1.D

fotogalerie