Přeskočit na obsah

Erasmus+ popáté aneb dobro došli u Vukovar!

Díky mezinárodnímu projektu Erasmus+ s názvem „Local health for global health: care and share“ mohla pětice studentů 3.A v doprovodu tří našich učitelů vyjet na páté projektové setkání, které se tentokrát konalo v chorvatském Vukovaru.

Za celou českou skupinu mohu říci, že setkání bylo velmi vydařené. Měli jsme možnost seznámit se nejen s lidmi z Chorvatska, Maďarska, Bulharska, Portugalska či Estonska, ale také vidět Chorvatsko z trochu jiné stránky, než ho většina z nás zná. Sice jsme se nepodívali k moři, ale zato jsme poznali pro nás málo známou Slavonii na samotné východní hranici Chorvatska.

Podrobně jsme nahlédli do nedávné historie města Vukovar a obeznámili se s válečnými událostmi, které zde probíhaly v roce 1991. Navštívili jsme zrekonstruované centrum města, místní nemocnici a radnici. Podnikli jsme výlet do přírodního parku Kopački rit na soutoku Dunaje a Drávy, prošli jsme se po Osijeku či slavném archeologickém nalezišti ve Vučedolu. Měli jsme možnost seznámit se s místním folklórem v Bijelom Brdu, projít se po zdejších vinicích a projet se ve voze, taženém koňmi. Vyjeli jsme si i na kánoích, šplhali po horolezecké stěně a po lanech v adrenalinovém parku nebo si šli zaplavat do místního bazénu.

Výlety byly velmi zajímavou částí našeho pobytu, ale ne tou hlavní. Tou byla samozřejmě samotná náplň našeho projektu. V průběhu setkání jsme prezentovali výsledky naší podzimní práce na tématech, spojených s aktuální fází projektu. Nejprve jsme všem prezentovali naši školu a město. V další části jsme představili naše populární sporty. Dále si každá skupina připravila prezentaci o podpoře zdravého životního stylu ve svých školách a regionech. Na workshopu jsme měli možnost ve smíšených skupinách prodiskutovat současnou situaci v jednotlivých státech a vypracovat několik návrhů pro Evropskou komisi, jak zlepšit podporu zdraví a zdravého životního stylu v celé Evropě. Dále každá země připravila ochutnávku zdravého jídla, nebo nápoje. Zajímavým a oblíbeným bodem programu byl i tradiční Erasmus Day, který tentokrát probíhal přímo v centru Vukovaru.

Sama za sebe mohu říci, že tento, byť krátký týden mi dal opravdu mnoho. Spoustu nezapomenutelných zážitků, nových kamarádů a nabytých vědomostí. Během celého týdne jsme se zdokonalovali nejen ve svých komunikačních schopnostech a znalostech angličtiny, ale také v řadě jiných oborů.

Šesté, a tedy závěrečné projektové setkání proběhne na jaře příštího roku v Bulharsku. To zakončí celý projekt, na kterém jsme měli možnost se podílet, a který všem zúčastněným jistě přinesl mnoho zkušeností a hezkých vzpomínek.

fotogalerie

Viktorie Omelková, 3.A