Přeskočit na obsah

Celostátní kolo geologické olympiády

Ve dnech 7.–10. května se Střední uměleckoprůmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích stala dějištěm celostátního kola Geologické olympiády. Z celé České republiky se do Hořic sjelo 56 úspěšných mladých geologů, kteří ve svých kategoriích skončili na prvních a druhých místech v jednotlivých krajích. Mezi nimi reprezentoval Zlínský kraj i náš Prokop Šťastný (2.A).

Soutěž zahrnovala individuální test teoretických znalostí, praktické poznávačky minerálů, hornin, zkamenělin, krystalových soustav a různých geologických jevů. Geologická olympiáda není pouze o soutěžení, ale také příležitostí k objevování nových věcí a propojení mladých lidí s vášní pro přírodu. Proto jsou součástí klání v celostátním kole tradičně i skupinové práce. V letošním roce prováděly jednotlivé krajské týmy terénní průzkum, na jehož základě řešily případovou studii vybrané geolokality a své výsledky prezentovaly v podobě posterů. Po dvoudenní náročné části připravili organizátoři olympiády pro účastníky zajímavou exkurzi za českými granáty, a to nejprve do Dolní Olešnice na Trutnovsku, kde probíhá jejich těžba, a poté do firmy Granát Turnov, kde dochází k jejich uměleckému zpracování na hotové šperky.

Mezi talentovanými českými geonadějemi se Prokop Šťastný rozhodně neztratil a ve své kategorii obsadil konečnou patnáctou příčku. Jako úspěšný řešitel Geologické olympiády získal mimo jiné příjemný bonus v podobě budoucího přijetí na vysokou školu bez přijímacích zkoušek. Prokopovi k jeho úspěchu moc blahopřejeme!

Mente et malleo! ⚒

Jan Dušek