Přeskočit na obsah

Běh pro Paměť národa

V sobotu 18. 5. se v odpoledních hodinách konala na Masarykově náměstí akce Běh pro Paměť národa, běh za ty, kteří to nevzdali – politické vězně, válečné veterány, oběti holocaustu, disidenty.

Od 12:00 probíhala registrace – účastníci měli na výběr ze tří okruhů – dvoukilometrovou procházku přes město a dva běžecké okruhy – pětikilometrový a desetikilometrový.

Před měřenými úseky odstartovaly děti. Úvodního slova se ujal ředitel naši školy Zdeněk Botek v doprovodu Karla Dýnky, jehož příběh si mohli zúčastnění přečíst na Mariánském náměstí. V 15:15 odstartoval běh na 5 a 10 km, ke kterým se o patnáct minut později přidala procházka mj. přes uherskohradišťskou věznici, která byla u příležitosti této události otevřena.

Zatímco pětikilometrová trasa vedla podél Moravy, odbočila do Kunovského lesa a poté přes sídliště Štěpnice zpět na náměstí, ta desetikilometrová pokračovala až k soutoku Olšavy s Moravou, dále podél obchvatu a do Kunovského lesa, kde se napojila na trasu pětikilometrovou. Na trase se vyskytovala různá hesla, která motivovala běžce a zároveň sdělovala, za co běží, jako například „Bolí? V lágrech to bolelo víc! To dáš!“

V podvečerních hodinách se o závěr programu postaraly dvě kapely, a to studentská kapela Čtyři z tanku a Psík a AkuStyk, která celou akci po 19:00 zakončila.

Závěrem bych chtěl poděkovat Gymnáziu Uherské Hradiště v čele s prof. Hlaváčem a Staroměstským Šohajíkům, kteří celou akci zorganizovali.

Adam Zimčík