Přeskočit na obsah

Výměna s Francií

Pondělí 4. února 2019, nervy drásající chvíle vyčkávání. Napětí se dalo krájet, ale kolem 18:30 jsme spatřili obrovský autobus plný Francouzů. Učitelé se vřele přivítali a za chvíli jsme si odváželi domů své korespondenty.

Úterní ráno se neslo v tradičním folklorním duchu, dopoledne jsme strávili v aule, kde se vystřídalo několik našich žáků s prezentacemi, které Francouze seznámily s naší domovinou. Následovalo pár společenských her a po obědě se celá delegace přesunula na radnici k oficiálnímu přijetí místostarostou. Poté jsme si prošli město, abychom našli odpovědi na otázky týkající se památek v UH, ve škole si zahráli deskové hry a pak už jsme své Francouze měli na starost my sami. Někteří je vzali na kávu, někteří domů, zkrátka zbytek dne byl na nás.

Středa byla dnem, kdy se naši francouzští přátelé vydali na výlet do Slavkova a do Brna. Navštívili například Mohylu míru, expozici ve slavkovském zámku, poobědvali v brněnské restauraci L´Eau vive, odhalili zákoutí kasemat na Špilberku a večer se vrátili zase k nám domů, do Hradiště. Všichni byli plní dojmů a spokojeně nám sdělovali své zážitky. Byli už ale unavení, a proto se doma jen  najedli a šli spát.

Ve čtvrtek ráno byla polovina výměny ve škole a Francouzi se mohli podívat, jak že to u nás v hodinách vlastně chodí. Druhá polovina byla nastoupena před Slováckým muzeem, kde jim byly ukázány naše kroje z různých oblastí a představena naše kultura a tradice. Skupiny se vystřídaly a po obědě na nás čekal další bohatý program, ale možná i náročný. Naučit Francouze takovou polku nebylo vůbec jednoduché, zdobení vajíček a perníčků potom bylo ale odměnou Francouzům i nám.

V pátek se vydali do Strání do skláren, aby se přiučili novému řemeslu. Toho dne zabloudili i na Velehrad a do Modré, ale potom… Potom následoval francouzsko-český večírek. Pro Francouze jsme si připravili občerstvení a několik představení, které nám oni oplatili, když jsme je naučili zazpívat české klasické písničky. K našemu velkému překvapení i úžasu nám byla předvedena Pec nám spadla několika francouzskými hochy, ale ne tak, jak ji známe. Rap a „pek nám padla“, to je dokonalé spojení. Tak jsme tedy ukončili školní týden.

V sobotu už jsme se o naše přátele starali jen my. Někteří jeli do Prahy nebo do Brna, některým byl představen klasický český ples…

V neděli nastala chvíle loučení a smutku. Naše přátele ještě čekal týden v Maďarsku, v Budapešti. My jsme však se slzami v očích hleděli za troubícím autobusem a teď už jen čekáme na květen, kdy se znovu uvidíme.

Mirka Fornůsková, 2.C
foto: Lukáš Psík, Eva Čoupková, Klára
Korvasová, Mirka Fornůsková