Přeskočit na obsah

Úspěšná pražská mise studentů GUH

V úterý 18. března v brzkém odpoledni se vydala početná skupinka třinácti studentů vyššího gymnázia za doprovodu profesorů Hlaváče a Dostala do metropole České republiky, aby tady reprezentovala GUH na akci Univerzity Karlovy nesoucí název The great disaster challenge v rámci projektu Copernicus4schools. Konkrétně se jednalo o studenty 2.A, 2.B, 6.OA a 7.OA, kteří od středečních ranních hodin absolvovali v kongresovém centru na Karlově náměstí v Praze nejdříve sérii krátkých prezentací a odborných přednášek týkajících se především kartografie a také dálkového průzkumu Země. Následně úspěšně soutěžili naši vyslanci v docela zajímavém povodňovém kvízu, když v kategorii středních škol zvítězili. Dopolední program byl zpestřen a obohacen o přehlídku dronů a ponorek, což bylo navíc doprovozeno sofistikovaným výkladem.

V rámci odpoledního bloku se pak naši studenti zapojili do soutěže studentských projektů, kdy měli před odbornou porotou odprezentovat svoji skupinovou práci na téma Povodně. Na daném projektu pracovali studenti ve svém volném čase pod odborným vedením pana profesora Hlaváče. V práci se zaměřili na povodně v Uherském Hradišti a okolí v roce 1997, následně pak i povodně na podzim uplynulého roku 2024. Obě tyto události dali do patřičných souvislostí s akcentem na postupně realizovaná protipovodňová opatření v našem regionu. Jakýmsi zlatým hřebem celého projektu byla aplikace týkající se potenciálních povodní v Uherském Hradišti a okolí, kterou studenti vytvořili v GISovém programu Arcgis. Práce se studentům moc povedla, což jednoznačně dokládá to, že svým přesvědčivým vystoupením oslovili i odborníky z daného oboru, kteří projekt studentů GUH vyhodnotili za vůbec nejlepší!

Naši studenti druhých a třetích ročníků tak zaslouží velký respekt a pochvalu. Současně doufáme a věříme, že některé z nich daný směr GIS oslovil a třeba v něm najdou svůj zájem a opodstatnění i v budoucím profesním životě.

Závěrem bychom za naše gymnázium chtěli vyslovit velké poděkování docentu Štychovi a jeho kolektivu z katedry Kartografie a geoinformatiky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze za výbornou dosavadní spolupráci a odborné vedení v oblasti GIS.

Igor Dostal, za PK zeměpisu