Přeskočit na obsah

Úspěch v lingvistické olympiádě

Už poněkolikáté se naše škola zapojila do České lingvistické olympiády, kterou pořádá Filozofická fakulta ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy.

A co účast v této olympiádě obnáší? Pro úspěšné vyřešení úloh je potřeba se pořádně zamyslet a pochopit, jak fungují nejrůznější jazykové jevy ve více či méně exotických jazycích. V úlohách se tak můžete setkat s arabštinou, čínštinou, ale i starou chetitštinou či jazyky, které dnes používá už jen hrstka mluvčích. Letos se tedy soutěžící museli „popasovat“ mj. s igboštinou, dogribštinou či jazykem ogham. Popisované jazyky není třeba znát, všechny údaje potřebné k vyřešení úloh jsou v nich obsažené.

Obecně pak svým zaměřením ČLO spojuje různé prvky lingvistiky, informatiky a matematiky, zajímavá je tedy pro studenty se zájmem o řadu rozdílných oborů.

Z dvacítky účastníků se s úkoly ve školním kole nejlépe vypořádali Hana Moravčíková (6.OA) – 1. místo, Amálie Švehlová (8.OA) – 2. místo, Jiří Blaha (7.OA) – 3. místo a Jakub Komárek (8.OA) – 4. místo.

Všichni čtyři nakonec díky výbornému bodovému skóre postoupili do regionálního kola, které se konalo 21. ledna na FF UP v Olomouci. Skeptickou náladu těsně po skončení skoro tříhodinového maratonu v řešení úkolů – letos prý mimořádně náročných – pak ale vystřídala o to větší radost, když se obě dívky vynikajícím výsledkem nominovaly do republikového kola, které se uskuteční 6. dubna 2019 v Praze.

Moc blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci naší školy. Hodně štěstí do dalšího klání!