Přeskočit na obsah

Studentská výměna s městem Mayen

Ve čtvrtek 13. 4. jsme se my – třída 2.C a seminář DSD vydali na dlouhou cestu autobusem do Mayenu. DSD zde jelo procvičit své německé jazykové schopnosti, 2.C se zúčastnila výměnného pobytu v anglickém jazyce s Megina Gymnasium Mayen. První zastávka, kterou bylo město Frankfurt, nás čekala následující den brzy ráno. Prošli jsme město skrz na skrz, navštívili jsme Main Tower a v Städel muzeu jsme byli zasvěceni do světa umění. V tentýž den jsme dorazili do Mayenu, kde jsme se shledali s našimi výměnnými partnery.

Sobotu a neděli jsme strávili u rodin. Někteří s rodinou navštívili Kolín nad Rýnem, jiní se setkali na oslavě partnerství měst Mayen a Uherské Hradiště, kde měli čeští studenti přichystané folklorní vystoupení.

V pondělí jsme byli srdečně přivítáni ve škole a hned poté jsme se společně vydali k opatství Maria Laach. Němečtí studenti nás důkladně provedli městem Mayen. Odpoledne jsme byli přivítáni starostou města na radnici a začali jsme pracovat na společném projektu, čímž byla stop-motion pohádka.

V úterý a ve středu jsme se pohybovali u řek Rýn a Mosela. Ve úterý jsme se po nich ve městě Koblenz plavili. Tam jsme také navštívili vyhlídku na město u pevnosti Ehrenbreitstein. Ve středu jsme se pohybovali u řeky Mosela, tentokrát bez německých studentů. Absolvovali jsme prohlídku krásného hradu Eltz a po návratu jsme opět pracovali na projektu.

Večery jsme většinou trávili buď v parku s ostatními, nebo s rodinami u filmu či na procházkách. Ve čtvrtek jsme navštívili s německými studenty vyučování. Zaujala nás práce s tablety, které na škole používali. Mimo to jsme si však kvůli jazykové bariéře z hodin moc neodnesli. Muzeum břidlice pod hradem Genovevaburg pro nás bylo o něco přínosnější. Musím však uznat, že vnímat tolik informací o takto zajímavé hornině pro nás bylo po celém týdnu přinejmenším náročné.

Večer proběhla rozlučková oslava ve škole, na které jsme všichni odprezentovali naše projekty a po emotivním loučení jsme se vydali zpět směr Uherské Hradiště.

I přes kulturní odlišnosti jsme se shodli na tom, že jsme si výměnu moc užili a bez váhání bychom ji absolvovali znova. Odnášíme si z ní nové kamarády, ale i jazykové znalosti.

Tato mezinárodní akce je podpořena prostředky z programu Erasmus, což je program EU na podporu vzdělávání. Naše škola uspěla v získání akreditace na mezinárodní projekty až do roku 2027.

Zuzana Šuranská, 2.C