Přeskočit na obsah

Předměty – Hudební výchova

Hudební výchova na gymnáziu v srdci Slovácka byla a je neodmyslitelnou součástí výuky. Zpěv a hudebnost patří k přirozenostem a pokladům regionu, zpěv byl ale také součástí vzdělávání již v hradišťském jezuitském gymnáziu od 17. stol., stejně tak od založení Gymnázia Uherské Hradiště od r. 1884, a dnes se k těmto kořenům hrdě hlásíme. Přestože nejsme školou s hudebním zaměřením, nabízíme studentům našeho gymnázia široké hudební uplatnění.

V běžných hodinách hudební výchovy je využívána odborná učebna s audio-vizuální technikou především pro kvalitní poslech hudby. K praktickému muzicírování jsou studenti motivováni za hudebního doprovodu svých učitelů (na housle, kytaru, piáno), kromě zpěvu mohou zkusit hru na Boomwhackers (vyladěné plastové „roury“), či na ukulele (15 nástrojů), kazu, nástroje Orffova instrumentáře… Součástí hudebního vzdělávání jsou každoroční výchovné koncerty, kdy předmětová komise upřednostňuje kvalitní vystoupení jazzová, baletní či orchestrální (spolupráce s Klubem kultury UH, Filharmonií Bohuslava Martinů, Janáčkovým divadlem).

Tradice nejrůznějších hudebních uskupení a kroužků je na GUH nesmírně bohatá. V současnosti jsou to především folklor pěstující Národopisný soubor s cimbálovou muzikou a smíšený pěvecký sbor Viva la musica. Národopis na GUH je samostatnou obsáhlou kapitolou zapsanou v srdcích a vzpomínkách generací, kterým se věnují Karel Rajmic (cimbálová muzika) a Lenka Kraváčková (taneční složka). Viva la musica se svým desetiletým aktivním působením již také vyzpívala do povědomí širší veřejnosti pod vedením Jakuba Tomaly. Jmenovat akce, obsáhlou aktivitu těchto těles, jimiž prošly již stovky muzikantů, zpěváků a tanečníků, by zabralo několik stránek, prožitky hudebníků i jejich posluchačů jsou tím podstatným přesahem. Poslední léta jitří gymnaziální hudební nebe učitelská big beatová kapela 4 z tanku a Psík.

Hudbou se lze na GUH nejen bavit, ale také na vysoké úrovni studovat její teorii a historii v maturitním semináři profesora Jaroslava Křápka. Škola nabízí jedinečnou možnost maturity z hudební výchovy, každoročně tak odchází na hudební obory zejm. pedagogických a filozofických fakult několik skvěle připravených absolventů.