Přeskočit na obsah

Olomouc – město studentů aneb exkurze na katedru romanistiky

Hned několik studentů španělštiny z třetího a čtvrtého ročníku využilo ve středu 13. října možnosti poznat katedru romanistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci i jinak než z internetových stránek. Po chvíli cesty ve vytopených (a pokud si někdo hrál s tlačítky až přetopených) kupéčkách jsme vysedli na nádraží, opatrně si ještě přes nezaschlé za drkotavé jízdy udělané henna tetování přetáhli kabáty a brzy narazili na paní Markétu Riebovou, vyučující španělštiny právě na již zmíněné katedře romanistiky. Vřele nás přivítala a s příjemným úsměvem se nás ujala. Jelikož jsme měli i nějaký ten čas do zásoby, dala nám poznat něco málo z krás Olomouce – ať už historické stavby a budovy, tak fajn pizzerii, kde na ISIC dokonce máte výhodnou nabídku 1+1 zdarma. Nahlédli jsme také do budovy katedry dějin umění, jejíž interiér okouzlil asi každého z nás. V moment, kdy jsme se dostali i do venkovní odpočinkové zóny vypadající jako renesanční zahrada, se čím dál častěji začalo ozývat – do Olomouce jdu. Teď ale k samotné návštěvě toho, za čím jsme vlastně přijeli.

Nejdříve jsme si vyslechli poutavou prezentaci studentského života jak na univerzitě, tak ve městě. Mně osobně to obrovsky rozšířilo rozhled, co se studia na vysoké škole týče. A vlastně i znovu dodalo motivaci pořádně na sobě zapracovat tam, kde to potřeba je i není. Informovali jsme se ohledně stáží v zahraničí, průběhu studia, budoucího uplatnění i samotné atmosféry mezi studenty. Dokonce jsme měli možnost nahlédnout do hodiny španělského tlumočnictví studentů třetího semestru magisterského studia. A aby toho nebylo málo, paní Riebová se s námi podělila o životní zkušenost právě z vysokoškolské stáže, které ona sama jako studentka kdysi využila. A Mexiko jí změnilo život.

Možnosti. Tímto slovem bych shrnula celou exkurzi. Možnosti jsou to, co každý, co si tohle čte, má větší, než si myslí. Jen je využít…

Tímto bych chtěla také poděkovat profesorkám Dudové a Hofmanové za zorganizování celé akce a Mgr. Markétě Riebové Ph.D. za ochotu, laskavost a nadšení, které nám celou dobu předávala.

Magdaléna Ordeltová, 3.C