Přeskočit na obsah

Erasmus+ tentokrát na severu!

V brzkých ranních hodinách v neděli 16. října 2016 se naše výprava s jasnou převahou něžného pohlaví (přesněji pan prof. Dušek, paní prof. Stašková a pět studentek 2. A), vydala na vídeňské letiště. Naší cílovou destinací bylo Estonsko – země, kde se uskutečnilo třetí setkání partnerů projektu Erasmus+ s názvem „Local Health for Global Health: Care & Share“. Aby nešlo všechno podezřele hladce, nastaly před startem lehké komplikace s letadlem. Nakonec jsme sice se zpožděním, ale ve zdraví, dorazili na letišťátko v hlavním městě Estonska – Tallinnu.

Hned po prvním kontaktu s místním vzduchem nám zimou zčervenaly tváře a my jsme poznali, že jsme se ocitli blíže k polárnímu kruhu. Městečko Saku, domov našich hostitelských rodin i sídlo partnerské školy, se nachází asi 15 kilometrů od Tallinnu. Saku má však úplně jiný ráz než obdobně velká města u nás. Kromě velké moderní školy, pivovaru, radnice a kruhového objezdu místo náměstí tam toho moc k vidění není. O to těžší byl pro pořádající školu úkol vytvořit pro hosty z pěti evropských zemí zajímavý program. Musíme však uznat, že se jim to podařilo na jedničku!

V průběhu projektového týdne jsme zavítali samozřejmě do blízkého Tallinnu, kde jsme navštívili muzeum lidského těla, přírodovědné muzeum a dvě centra – jednak to překrásné historické, považované za perlu Baltu, a pak i největší nákupní centrum v Estonsku. Měli jsme možnost vidět i nejznámější estonskou ekofarmu, kde jsme si všichni nakoupili zásobu vynikajících sýrů. Dále jsme se vypravili na východ země do města Rakvere, kde nás nadchla jak zážitková prohlídka středověkého hradu, tak i interaktivní policejní muzeum. Nejvíc nám však učarovala výprava do národního parku Lahemaa, kde jsme absolvovali túru bažinami Viru, které byly v tomto ročním období opravdu kouzelné.

Pochopitelně projektová setkání nejsou jen o cestování. Součástí programu byly i „klasické“ projektové záležitosti jako prezentace výsledků projektové práce jednotlivých týmů, tvorba plakátů, letáků a křížovek, dále workshopy a diskusní fóra, či všemi oblíbený Erasmus day. Tentokrát se veškeré projektové aktivity točily kolem témat „Civilizační choroby“ a „Návykové látky“. Musíme říct, že zejména porovnání požívání návykových látek v evropském kontextu pro nás bylo velmi zajímavé :-).

Naše česká výprava si dopřála ještě jeden malý výlet na závěr. Projektový týden skončil oficiálně v pátek večer, ale náš zpáteční let odlétal až v neděli ráno. Proto jsme využili volnou sobotu k výletu do Helsinek, vzdálených od Tallinnu pouhé dvě hodiny plavby lodí. Ač Helsinky na nás udělaly dojem, na vlastní kůži jsme poznali, že život mořských vlků není žádný med, a také že severní vítr je opravdu krutý. Krátké finské zastavení bylo krásnou tečkou za „erasmáckým“ týdnem v nejsevernější pobaltské zemi. Čas nám utekl jako voda, a když nastal den odjezdu, žádné oko nezůstalo suché. S pohledem z okénka letadla na všudypřítomnou rovinu pokrytou hustými lesy spolu se zvoláním „Head aega, Eesti!“ jsme si slíbili, že to rozhodně nebyla naše poslední návštěva této chladné, ale pohostinné a překrásné země!

fotogalerie

autoři: účastníci zájezdu