Možná se ptáte, co všechno se dá stihnout za čtyři dny v Praze. My, studenti 4.B, jsme zjistili, že se toho dá zvládnout opravdu hodně. Náš „výlet“ jsme zahájili ve středu 18. 10. na nádraží ve Starém Městě, kde se stal první a naštěstí zároveň i poslední zádrhel celé akce: museli jsme zdržet odjezd rychlíku kvůli dvěma opozdilcům – jak víme, rána před odjezdem bývají hektická… Do hlavního města jsme však dorazili téměř bez zpoždění, prohlédli si sochu Sira Nicholase Wintona na hlavním nádraží a poté se ubytovali v hotelu na Vinohradech. Po přesunu do centra Prahy nás čekala prohlídka Staroměstské radnice – většina z nás tu byla poprvé a měli jsme možnost prohlédnout si orloj z druhé strany, krásnou kapli, bohatě zdobené historické sály i rozsáhlé podzemí. Nakonec jsme zdolali spoustu schodů na věž, abychom si užili úžasné výhledy na Prahu. Den jsme zakončili koncertem v nádherných prostorách Smetanovy síně Obecního domu. I ti, kteří příliš neholdují vážné hudbě, ocenili virtuózní výkon amerického pianisty Garricka Ohlsona v doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy.
Ve čtvrtek ráno nás čekala návštěva Pražského hradu a Svatovítské katedrály. Potvrdili jsme si, že tato ikonická místa české historie by měl aspoň jednou za život navštívit každý Čech. Odpoledne nás uchvátilo Židovské město se svým hřbitovem a několika synagogami. Nejpůsobivější pro nás byla Pinkasova synagoga se jmény tisíců židovských obětí holokaustu. Večer nás čekalo představení Tramvaj do stanice Touha v Činoherním klubu. I když jeho délka přesáhla tři hodiny, ani na chvíli jsme se nenudili – herecké výkony byly opravdu skvělé.
V pátek dopoledne jsme zavítali na další silné místo spjaté s českou historií, a to do krypty kostela Cyrila a Metoděje na Resslově ulici, kde naši parašutisté během Heydrichiády předvedli neskutečné hrdinství. Jedním z nich byl i Jan Hrubý z Kunovic. Památku a statečnost těchto lidí bychom si měli neustále připomínat. Odpoledne nás čekala prohlídka Národního divadla a večer jsme pokračovali v kulturním programu, tentokrát na představení Kabaret Winton ve Švandově divadle.
V sobotu ráno jsme se vydali k nedalekému Žižkovskému vysílači, Plečnikovu kostelu Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech a naši exkurzi jsme zakončili v krásném Národním muzeu – i když jsme neměli dost času na to, abychom si prohlédli všechny jeho expozice, udělalo na nás velký dojem. Jak vidíte, stihli jsme toho opravdu hodně a navíc jsme si moc užili čas strávený se spolužáky. Prostě velmi vydařená akce… jen škoda, že byla jedna z posledních.
… Praha na nás udělala silný dojem. Popadané podzimní listí pod nohama, déšť i slunce bojující o své místo za mraky… Majestátnost historické Prahy, kterou jsme se snadno pohybovali díky tramvajím a metru… Náš výlet nám umožnil poznat krásy i hrůzy naší minulosti a zanechal v nás hluboké emoce a snad i inspiraci.
… Do Prahy jezdím poměrně často, ale nikdy se mi nepodařilo ji navštívit s tak fajn lidmi jako minulý týden. Veškerý program, který nám paní profesorka Petrželková naplánovala, se mi moc líbil, a výklad, který k různým částem naší exkurze pronášela paní profesorka Kohoutová, tomu přidal ještě jednu hvězdičku navíc… Představení Tramvaj do stanice Touha mě opravdu chytilo za srdce, i když trvalo přes tři hodiny… Celá tahle akce mě moc potěšila a přijde mi, že nás jako třídu ještě víc stmelila.
… Výlet do Prahy jsem si moc užila, myslím, že to byla jedna z nejlepších akcí s naší třídou. Za necelé čtyři dny jsme toho stihli opravdu hodně. Největší dojem na mě udělala návštěva Národního divadla a Národního muzea, ve které se zrovna nacházela výstava Evoluce života a minerály.
… Jeden by se divil, co vše jde stihnout na školním výletě v Praze. Seznam památek, které jsme navštívili, byl opravdu dlouhý, přesto jsme všechno zvládli a zároveň si to užili. Kulturně jsme se obohatili návštěvou dvou divadel a jednoho koncertu. Velmi nás zasáhla návštěva Židovského muzea. Každý se na chvíli odmlčel a strávil chvíli sám se svými myšlenkami. Mnozí z nás se vžili do reality minulosti a pocítili vděk za to, že žijeme v dnešní době… Na náš výlet do Prahy budeme určitě rádi vzpomínat.
… Praha rozhodně splnila má očekávání. Nejen že jsme prošli spoustu zajímavých historických míst, ale také jsme k nim dostali skvělý výklad od paní profesorky Kohoutové. Velice zajímavé byly i večerní programy – dvě divadla a koncert. V mezičase jsme se toulali Prahou v menších skupinkách, mlsali vynikající zákusky v cukrárnách a kavárnách, někteří z nás se vydali i za nákupy.
… Náš výlet do Prahy se dá popsat jako jedna velká koláž plná zážitků. Během čtyřdenního pobytu jsme navštívili spoustu zajímavých míst, mezi kterými si každý z nás našel ta, která ho nejvíce oslovila. Já nejspíš nikdy nezapomenu na to hlasité „Óóó“, které se ozvalo z našich úst při vstupu do sálu Národního divadla. Naopak ponurá atmosféra z krypty kostela v Resslově ulici či v Pinkasově synagoze v Židovském městě nám připomněla, že naši předkové zažívali opravdu těžké časy. A jak řekla paní průvodkyně v kryptě kostela v Resslově ulici: „Když to zvládli oni, zvládnete to i vy.“