Výměna s Německem – Weissenfels

Psal se pátek 20. září 2019, kdy jsme se my, studenti kvart a kvinty B, sešli v 17:00 na „rohlíku“ a nedočkavě jsme vyhlíželi naše německé kamarády z Weiβenfelsu. Autobus zanedlouho přijel. Nadšeně jsme se přivítali a poté jsme s našimi novými týdenními „sourozenci“ vyrazili směrem ke svým domovům.

Na celý víkend jsme si připravili s pomocí našich rodičů zajímavý program. Někteří vyrazili do Luhačovic, Ostravy, jiní zůstali na domácí půdě a vypravili se na hrad Buchlov, do zámku do Buchlovic, na Slovácký dvůr do Ostrožské Nové Vsi nebo na Slovácký festival chutí a vůní na Rochusu. Zde někteří němečtí odvážlivci ochutnali chlebovou placku se zelím a škvarky nebo kyselici. Někteří ale zatoužili také po adrenalinu, a proto další den vyrazili na lasergame nebo na motokáry.

V pondělí ráno jsme se sešli ve vestibulu našeho gymnázia a společně se odebrali do gymnastického sálu. Tam nás očekávala paní profesorka Kraváčková, která měla za úkol naučit německé a české studenty tančit. Začali jsme nejjednodušším tancem – polkou. Nebyla vůbec těžká a všichni ji zvládli na jedničku. Pak přišel na řadu folklór, a to už byl trochu větší oříšek, ale nějak jsme se s tím nakonec poprali. Na závěr si pro nás paní profesorka připravila charleston a twist. Pro všechny to byla velká novinka, ale i tak jsme oba tance zvládli na výbornou. Potom následovalo krátké promítání videí ze školních akademií a  prohlídka školy.  Po chutném obědě jsme se vydali do Smetanových sadů do Slováckého muzea, v němž jsme si prohlédli výstavu o našem regionu. Poté jsme vyrazili do města, kde jsme pomocí plnění úkolů v pracovních listech ukázali našim kamarádům zajímavosti Uherského Hradiště.

V úterý jsme vyrazili na zámek do Lednice. Prohlédli jsme si zahrady, skleník a poseděli v bufetu. Na německé studenty pak čekala prohlídka zámku v němčině. Po jejím ukončení jsme se pak společně vydali klidnou procházkou k minaretu a zpět.

Ve středu ráno jsme zavítali do areálu Kovosteelu a Kovozoo. Prohlídka byla velmi zajímavá a naučná. Poté jsme se vydali autobusem na Modrou a Velehrad. Pan řidič Pája nás vysadil na Modré a odtud jsme se pomalu prošli kolem rybníčků až k velehradské bazilice. Po prohlídce poutního areálu jsme pokračovali dál na Salaš, kde jsme si to vyšlápli na rozhlednu. Všichni (až na ty, co mají strach z výšek) jsme vyšli až nahoru na vršek rozhledny a kochali se nádherným výhledem po okolí. Poté jsme si pod vyhlídkou roztáhli deky a vybalili dobroty z batohů. Seděli jsme, povídali si, poslouchali písničky a papali. Ta atmosféra byla opravdu úžasná.

Čtvrtek jsme strávili ve Zlíně. Začali jsme prohlídkou ZOO Lešná. Největší atrakcí pro německé studenty bylo krmení a hlazení rejnoků. Ani ne za tři hodiny jsme stihli projít celou zoo. Viděli jsme nejrůznější druhy zvířat. Všechny také zaujaly malé veverky, německy Eichhörnchen, jelikož jsme se celý týden učili právě toto slovíčko správně vyslovit. Zamávali jsme zvířátkům a jeli jsme nakupovat do Centra Zlín v Malenovicích. Při zpáteční cestě do UH jsme si uvědomili, že další den se už naši kamarádi vrací domů.

A bylo to tu, pátek 27. září 2019, den odjezdu našich německých kamarádů. V 8:00 jsme se sešli na autobusovém nádraží na nástupišti 26 a nastalo smutné loučení. Někteří plakali jako želvy. Přes slzy a mávání jsme pomalu neviděli vzdalující se autobus…

Výměna byla pro všechny skvělou zkušeností. Mnohé jsme se naučili, zlepšili jsme se v němčině, ale i v angličtině. Za příležitost a uskutečnění výměny moc děkujeme paní profesorce Králíkové a panu profesoru Kolářovi.

Už teď se moc těšíme na další setkání s kamarády z Německa 🙂

Kristýna Andrlová, 5.OB