Dá se za 40 minut namalovat obraz o rozměrech 2,5 x 6 metrů? Je možné vytvořit olejomalbou dokonalou iluzi skutečnosti? Může se vůbec někomu líbit plátno polévané barvami?
Odpovědi na tyto otázky by vám dali studenti výtvarných seminářů, kteří se 18. října vydali s profesory Veronikou Sedláčkovou a Lukášem Psíkem za výstavami ve vídeňských galeriích.
Nejprve v galerii Albertina Modern prozkoumali možnosti expresivní abstrakce na plátnech Pollocka, Rothka, Mathieu, Hartunga a jiných. Na výstavě Cesty svobody mohli zažít, jak překvapivě silný emotivní náboj mohou mít velkoformátové abstraktní malby a nakolik se liší vnímání obrazu v reprodukci a originálu. Menší výstava Portréty ukázala černobílé fotografie mistrovsky zachycených osobností světové kultury.
Kunsthistorisches Museum pak uměníchtivým zájemcům nabídlo přebohatou a vybranou společnost umělců renesance, manýrismu a baroka prezentovanou například jmény Rubense, Velázqueze, Vermeera nebo Arcimbolda.
Nasyceni malířstvím klasickým i moderním jsme pak procházeli centrem Vídně jako učebnicí architektonických slohů a stylů.
Veronika Sedláčková
A jaké byly dojmy z kunsthistorické exkurze?
- Vídeň připomíná město z pohádek. Ulice ze samých zámků, vzduchem se line hudba poletují mýdlové bubliny. Prostě čarokrásné.
- Město plné kreativity a historie. Sice náročné, ale inspirativní. Bylo příjemné trávit den s příjemnými lidmi ze semináře.
- Umění nestačí vidět, umění se musí zažít… Nádhera.
- Z toho, co jsme dnes viděli, by byl náš profesor češtiny uvržen do extáze. Zkrátka úžasné.
- Secese je má nová obsese.
- Transcendentní imploze mysli zapříčiněná explozí předurčené spontánnosti a explozí mysli samotné.
- Umění skutečně ožívá.
- Úžasný zážitek, na který určitě v budoucnu zavzpomínám.
- Brzkého říjnového dne
umělci vyráží chytat múzu
objevit taje galerie jedné
i tu egyptskou hrůzu.
Vyhládlo jim velmi brzy
lačni po novém zážitku
žádný styl jim není cizí
taky z toho mají uměleckého zážitku.