Přeskočit na obsah

Třídy 5.OA a 1.D se zúčastnily pietního aktu v Malé pevnosti v Terezíně

15. května ve 4 hodiny ráno jsme všichni společně autobusem vyrazili do Terezína, abychom tam v Malé pevnosti uctili památku posledních 51 popravených mladých lidí. Tato z posledních lidských tragédií před koncem 2. světové války se stala 2. května 1945, při níž bylo zastřeleno 48 převážně mladých mužů a tři ženy. V 8:30 jsme vystoupili z autobusu a ocitli se v Malé pevnosti. V 9 hodin na popravišti začal pietní akt k uctění památky oněch zavražděných. Kytice za nás položili vojáci Posádkového velitelství Praha a poté se ujal moderování Jan Jakub Šipka z 1.D. Společně s námi se pietního aktu zúčastnil také předseda Senátu Parlamentu České republiky pan Miloš Vystrčil, který směřoval svůj projev hlavně k nám – studentům. Následovala paní profesorka Miroslava Poláková s krásným projevem, na který navázala dalším vystoupením Adéla Varšíková z 5.OA.

Pietní akt jsme zakončili zpěvem národní hymny a společnou fotografií s panem předsedou Vystrčilem. Následně jsme zhlédli hlavní terezínskou Tryznu, které se účastnil např. i premiér Petr Fiala a jiní. Absolvovali jsme ještě i hodinovou prohlídku Malé pevnosti a přejeli přes Ohři do terezínského ghetta. Prošli jsme tamní školu, zhlédli film a vydali se napříč městem Terezín do Magdeburských kasáren, nyní muzea ghetta.

V 16:00 hodin jsme se nakonec vydali zpět do Uherského Hradiště a po cestě zpět jsme se zastavili v McDonaldu. Myslím, že budu mluvit za všechny studenty, když řeknu, že celý ten den byl zážitkem na celý náš život, protože taková příležitost se člověku jen tak nenaskytne a všichni jsme brali jako čest jet do Terezína a reprezentovat 51 odpůrců totalitního režimu Německa za 2. světové války. Děkujeme paní profesorce Polákové.

Jan Jakub Šipka, 1.D