Přeskočit na obsah

Šiďák a pútec aneb co má společného pila s husou

Dne 2. března navštívila naše třída kvinta B s paní profesorkou Sedláčkovou výstavu ve Slováckém muzeu nazvanou Kriticky ohrožené jevy našich nářečí. Obavy z trochu nezáživného názvu byly rychle rozptýleny díky programu, který si pro nás přichystali lektoři z Akademie věd České republiky. Naše třída se rozdělila na dvě skupiny. Jedna si formou kahootu zasoutěžila v otázkách cílených na význam některých nářečních slov, druhá skupina si v prostorách expozice vyslechla výklad, například o tom, jak se provádí nářeční výzkum. Dokonce se mnozí z nás výzkumu zúčastnili. Pak se obě skupiny v programu vyměnily. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. A co znamenají slova v titulku? Šiďák se říkalo dudlíku, pútec pěšince ve vlasech a pila pila se volávalo na husy.
Karolína Knotková a Jana Kutálková, 5.OB

V první části výstavy se mi líbily mapy, které zachycovaly výslovnost určitých slov na území ČR. Spoustu slov, které se podle mapy vyslovují na jižní Moravě, sám používám. V rodině některá nářeční slova nepoužíváme, ale znám je od svých prarodičů.
Milan Š.

Kromě skvělého výkladu jsme si mohli i spoustu věcí vyzkoušet, asi nejvíc mě oslovil koutek s nahrávkami z různých částí naší země do obecné češtiny po slezsko-polské nářečí. Výstava hezky doplnila naši výuku.
Alžběta

Bylo to velmi zajímavé, docela mě mrzí, že jsme neměli víc času. Český jazyk mám ráda a zrovna nářečí je část, která mě velmi baví. Jsem nadšená, že je k dispozici slovník všech nářečí.
Barbora

Víc mě bavila vzdělávací část programu, konkrétně poslech starých nahrávek mluvy lidí z různých koutů naší republiky. Dozvěděl jsem se, že slovu „zavazet“ by v Čechách nerozuměli, přitom jsem to bral jako úplně běžné slovo.
Tomáš

Nejvíc mě zaujal poslech nářečí určitých regionů, když se lidé rozpovídali o životě v minulosti.
Helena

Naučil jsem se spoustu zajímavých nových slov, ale zároveň jsme si uvědomil, jak je důležité si udržet naše nářečí, k čemuž jsem se v poslední době nepřikláněl.
Ondřej

Překvapilo mě, že slovo brejle je spisovné.
Veronika D.

Výstava mě oslovila už jen z toho důvodu, že téma nářečí a lidových tradic mě zajímá. Z celé akce mi připadal nejlepší výklad v expozici. Výstava mi připomněla jedinečnost regionu, z něhož pocházím a také to, že by se alespoň část tradic měla udržet pro další generace.
Dan Š.

Výstava jako taková byla moc pěkná, velmi mě zaujala interaktivita i preciznost provedení. dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí a zároveň mohla předat i ty své. Za mě to byl opravdu dobře strávený čas. Děkuji.
Eliška