Přeskočit na obsah

Osnabrück 2025

Jedním z mnoha benefitů semináře DSD je nepochybně možnost ve třetím ročníku vycestovat do Německa. A tak se pět z nás společně s paní profesorkou Dudovou rozhodlo zúčastnit se Schnupperstudienwoche (ukázkový týden na vysoké škole pro potenciální zájemce o studium) v Osnabrücku. A protože i DSD vyžaduje hodně odvahy, doprava do Osnabrücku byla taky dobrodružná.

Vyrazili jsme v neděli v jednu hodinu ranní z Uherského Hradiště v plném počtu autobusem do Prahy. V Praze jsme pak obdivovali krásy hlavního nádraží v ranních hodinách a pak jsme konečně nasedli do vlaku směr Berlín. Tato cesta podél Vltavy a potom Labe je dle mého názoru opravdu krásná, škoda jen, že ji třetina posádky (100 % chlapců) prospala. K nadšení některých jsme si v Berlíně stihli prohlídnout budovu Reichstagu a z okna vlaku vlastně i Fernsehturm a Museumsinsel. Poslední vlak jel směrem do Amsterodamu, po zvažování jsme ale asi kolem třetí odpoledne nakonec vystoupili radši v Osnabrücku. Na nádraží nás vyzvedl Arnaud – sympatický a trošku roztržitý Francouz na kole. S jeho pomocí jsme se dostali do Gästehausu (ubytovna pro hosty), kde nás čekala pohodlná postel a plná lednička (prozatím plná). Zde s námi bydleli i další účastníci z Česka, Rumunska a Ekvádoru.

První ráno v Osnabrücku nám byly představeny informace o vysoké škole a programu na nadcházející týden. Připravili si pro nás také jednoduchou hru, díky které jsme se seznámili s již zmíněnými žáky z Rumunska a Ekvádoru. Po návštěvě menzy jsme se zúčastnili Campus Rallye, což nám pomohlo lépe poznat kampus v Osnabrücku. Pondělí jsme zakončili prohlídkou historického centra města s jedinečným výkladem o jeho památkách a historických událostech.

Úterý bylo věnované ukázce výuky na této vysoké škole. Na základě studijních preferencí (krajinná architektura, mezinárodní obchod a management, dentální technologie, technická informatika, fyzioterapie, …) jsme byli rozděleni do skupin, pro které byl připraven individuální program. Všichni se zúčastnili přednášek, některé ovšem s jejich oborem neměly moc společného (například zájemci o obor krajinná architektura byli na přednášce týkající se strojírenství). Mimo to jsme se též podívali do odborných laboratoří. Třeba ti, kteří si zvolili obor dentální technika, si vyzkoušeli modelovat zub pomocí nástrojů, které běžně používají profesionálové v tomto oboru. Na oběd jsme, jako každý den, navštívili mensu školy, která předčila i naše vysoká očekávání ze školní jídelny. Také jsme objevili velmi neobvyklou záležitost, a to vysokoškolské kino. Nedalo nám to a prostě jsme se museli jít podívat na film, který se zrovna večer promítal. A tím jsme zakončili třetí den našeho výletu.

Ve středu jsme dostali tu možnost navštívit buď automobilku Volkswagen, nebo Fuchs Gruppe (firmu na produkci koření) na základě vybraného oboru. Skupina, která se vydala do výrobny aut, poznala, jak auta, jako např. Porsche, přichází k životu. Na druhou stranu studenti, kteří jeli do Fuchs Gruppe, viděli na vlastní oči hromady koření a proces jeho balení. U obou těchto firem je možné nastoupit na duální studium (vyučení ve firmě a vysokoškolský titul současně). Později odpoledne nás čekala přednáška o finanční stránce studia na vysoké škole právě zde v Osnabrücku, kde jsme se dozvěděli nejenom o skutečných nákladech na studium, ale dokonce o různých fondech a stipendiích, které zlehčují studentům studium v zahraničí. Večer jsme byli navíc samotnou Hochschule Osnabrück pozváni na vynikající večeři do typického německého podniku Hausbrauerei Rampendahl.

Ve čtvrtek jsme se vydali na další z kampusů vysoké školy, který se jako jediný nenachází v Osnabrücku, ale v nedalekém městě Lingen. Již při příjezdu vlaku do stanice se nám Hochschule ukázala, protože se nachází v historické železniční budově, která byla upravena pro účely studia. Hned při vstupu se nám otevřela krásná hala, ve které byly k vidění dokonce i stromy. Následně nás čekala prohlídka kampusu, přednáška o možnosti studia, a nakonec hra ve formě prohlídky města. Poslední den Schnupperstudienwoche jsme zakončili ve městě Münster, kde jsme si prohlédli historické centrum a následně pokračovali vlakem zpět do Osnabrücku.

Celým týdnem nám provázeli Tatjana Maier, Kerstin Frodl, Arnaud Fischer a Beate Buczkowski z Centra pro zahraniční studenty.

Ani poslední den nebyl nezajímavý, přestože nás čekal už „jen“ návrat domů. Brzy ráno skoro všichni vstali včas a naštěstí se pak v plném počtu vydali vlakem do Berlína. Tato metropole má tolik co nabídnout, že jsme se ani nemohli zlobit, že odjezd našeho vlaku do Prahy byl opožděn a my jsme se tak mohli zajít pokochat Brandenburger Tor a alespoň zdálky zahlédnout ikonickou Siegessäule.

Domů jsme se těšili, nikdo z cestujících ale neměl tak dobrou náladu jako početní účastníci dvou rozluček se svobodou, kteří nás svým zpěvem obveselovali celé dlouhé čtyři hodiny až do Prahy.

Přejeli jsme půl Evropy tam a zase zpět, zorientovali se v novém prostředí a využili ke komunikace své znalosti němčiny, a to nejen na vysokoškolské půdě.

Z celého týdne jsme si odvezli také konkrétní informace o tom, jak a co se dá studovat na vysoké škole Osnabrück. A kdo ví, třeba se tam v budoucnu některý z našich studentů ke studiu přihlásí a díky diplomu DSD bude mít dveře nejen na tuto německou vysokou školu dokořán.

Veronika Doležalová, Matěj Moštěk, Dan Otradovec, Alžběta Straková, Hana Turčinová a Zuzana Dudová